fb pixel Batman: Netopýří muž se v komiksech objevuje už od roku 1939 – G.cz
Vyhledávání

Batman: Netopýří muž se v komiksech objevuje už od roku 1939

Zdroj: Autor: Roger Murmann from Eppertshausen, Deutschland – DSC_0167, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41652840

Před 85 lety se poprvé objevila postava Batmana v komiksech DC Comics. Temný hrdina stvořený Bobem Kanem a Billem Fingerem se původně jmenoval Bat-Man a debutoval v komiksové sérii Detective Comics v čísle 27. Netopýří muž si už od začátku dával za cíl nezabíjet svoje protivníky, čímž se lišil od ostatních superhrdinů.

Martin Miko
Martin Miko 25.4.2024, 17:04

Batman nás baví už 85 let

Batman se stal okamžitě populární po svém debutu v komiksové sérii Detective Comics v čísle 27 v květnu 1939 (příběh The Case of the Chemical Syndicate). Již v prvních číslech se objevil koncept, že Batman své nepřátele nikdy nezabíjí, což byl v té době v komiksu zcela nový přístup. Série Detective Comics skončila až v říjnu 2011 s číslem 881. Postava netopýřího muže se začala rozvíjet na více frontách. Další hlavní série byla Batman, která začala vycházet na jaře 1940 a skončila také v říjnu 2011 s číslem 713. Batmanovy příběhy se také objevovaly v komiksu World's Finest Comics, jehož první číslo vyšlo na jaře 1940 a série skončila v lednu 1986 s číslem 323.

V 60. letech začala vycházet série The Brave and the Bold. Batman se opět objevil v jejím 67. čísle a stal se ústřední postavou této série. Série skončila v červenci 1983 s číslem 200. V letech 1975 a 1976 byla vydána devítidílná minisérie The Joker. Ve stejné době vyšla i dvacetidílná minisérie Batman Family a dvě čísla Man-Bat. V mnoha variantách se Batman objevil později v 80. a 90. letech.

V roce 2011 prošel svět DC restartem a nové komiksy začaly vycházet pod značkou New 52. Mezi současné autory Batmana patří například Peter Tomasi, Tony Daniel, Scott Snyder nebo John Layman.

Ve dvacátém století byla fiktivní biografie Batmana několikrát měněná v souvislosti s obdobím, ve kterém se pohyboval. Například v období mezi lety 1939 až 1959 (Zlatá éra) se mu ještě nedostávalo tolik prostoru, nicméně byl vyobrazován jako syn známých gothamských filantropů, kteří patřili mezi nejbohatší lidi ve městě. Mladý Bruce Wayne vedl vznešený život, avšak po chladnokrevné vraždě rodičů přísahal, že pomstí jejich čest a vymýtí zločin v celém Gothamu. Kromě tréninku bojových umění a kriminologie se věnuje i tvorbě symbolu, který bude budit strach. Proto si volí logo netopýra a stejně stylizuje i svůj oblek.

Naproti tomu v takzvané Stříbrné éře, která probíhala mezi lety 1960 až 1986, byl Batman vytvořen v paralelním světě. V tomto světě se oženil s Catwoman a vychovává dceru. Poté odkládá identitu Batmana, aby se stal policejním komisařem. Nakonec v tomto vesmíru i zemře. V této době například i spolupracuje se Supermanem a v 60. letech se stává členem Justice League. V pozdější době se z Batmana stává stále temnější a temnější postava. Kromě toho se v 80. letech objevuje na scéně i jeho pomocník Robin.

V současné době probíhá moderní éra Batmanovských komiksů, která trvá od konce 80. let. Ta z Batmana dělá spíše realistického hrdinu, který je temný a funguje v běžném světě, kde bojuje proti korupci a gangsterům Gothamu. Jeho jediným spojencem ve zkorumpovaném městě je komisař James Gordon, který jako jeden z mála věří v dobro. Tyto příběhy se navíc staly inspirací pro Nolanovu trilogii Temný rytíř. Na které pracoval v roli komiksového kreslíře Frank Miller.

Zdroje informací:

https://www.dc.com/blog/2019/03/19/batman-a-history-of-heroics-the-beginning

https://www.britannica.com/topic/Batman-fictional-character

https://en.wikipedia.org/wiki/Batman

https://www.superherostuff.com/biographies/batman_biography.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články