fb pixel Duch Hanse Hagena: Postrach českých trampů straší dodnes v České Americe – G.cz
Vyhledávání

Duch Hanse Hagena: Postrach českých trampů straší dodnes v České Americe

Zdroj: Autor: cs:ŠJů – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6857116

Mezi českými trampy, kteří navštěvují soustavu vápencových lomů Amerika nedaleko Mořiny v Českém krasu, už dlouhá léta koluje oblíbená legenda o příslušníkovi německé armády z období druhé světové války, který se jmenoval Hans Hagen. Legendy o něm kolují v mnoha verzích a mezi trampy se šíří primárně jako báchorky u táboráku.

Martin Miko
Martin Miko 22.4.2024, 07:40

Duch Hanse Hagena straší trampy dodnes

Hans Hagen byl údajný člen německé armády během druhé světové války. Při pokusu o útěk od Rudé armády směrem k americkému zajetí se údajně ocitl uvězněný v lomech poblíž Prahy. Jiná verze pro změnu tvrdí, že sloužil přímo na Karlštejně s Wehrmachtem. Schovával se v lomech, aby se vyhnul Rudé armádě, a kradl tam horníkům jídlo, aby přežil. To se horníkům nelíbilo, a rozhodli se ho zastavit.

Když ho honili v dolech, Hagen na ně hodil ruční granát, což způsobilo zřícení dolu. V zoufalství se pak následně zastřelil. Kulka se odrazila od zvonu, kterým horníci dávají signál, a podle legendy teď Hagenův duch přebývá v dolech. Kdo zazvoní na zvon třikrát po sobě, tomu prý do roka a do dne přijde Hagenův duch. Podle poválečné legendy mezi trampy byl Hans Hagen dělníkem v lomu Malá Amerika. Při závalu zůstal uvězněný s dvěma kolegy, ale podařilo se mu vyplazit ven malým otvorem. Když se vrátil, našel je mrtvé a zešílel. Běhal po štolách a okolí lomů Amerik a živil se kradeným jídlem z trampských táborů a chat. Přebýval v jeskyni zvané Modlitebna nedaleko Malé Ameriky.

Hagen se rozrušoval, když slyšel posměšné zvolání „Hagene, ozvi se“ a shazoval velké kameny z útesů. Jako bývalý dělník v lomu reagoval na zvuk výstražného zvonku na zavěšené kolejnici, známého jako Hagenův gong. Když ho uslyšel, spěchal zachránit někoho, kdo potřeboval pomoc, ale ve své zmatenosti odvedl člověka někam jinam a nechal ho na holičkách. Proto trampové věří, že kdo zazvoní na Hagenův gong, už se nedostane ven ze spletitých štol Malé Ameriky. S postupem času legenda o Hansi Hagenovi rostla a obohacovala se o nové příběhy a zážitky. Trampové stále touží zjistit, zda Hagen stále běhá ve štolách.

Známá jsou dokonce i konkrétní lokality, kde Hagen údajně přebýval. Jedna z chodeb důlního komplexu má název Hagenova štole a nachází se v ní zmiňovaný gong. Jinak je této legendě primárně souzena oblast České Ameriky, o které si dodnes vypráví čeští trampové u táboráku.

Zdroje informací:

https://www.ceske-zahady.cz/hans-hagen-prizrak-lomu-ceske-ameriky/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hans_Hagen

https://sk.wander-book.com/zahadny-hans-hagen-z21824.htm?

Podobné články

Doporučujeme

Další články