fb pixel Blackout v New Yorku 1977: Šílené rabování, zničené město a posprejované zdi – G.cz
Vyhledávání

Blackout v New Yorku 1977: Šílené rabování, zničené město a posprejované zdi

Zdroj: By ARJPHOTOGRAPHY - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39137182

V roce 1977 zasáhl americký New York obrovský blackout. Došlo k němu 13. července kolem půl deváté večer, když blesk poškodil jednu z hlavních rozvodných sítí a zahalil město New York do děsivé tmy. Do té bylo zahaleno skoro celé město. Součástí tohoto nechvalně proslulého blackoutu bylo největší rabování v dějinách města.

Martin Miko
Martin Miko 26.4.2024, 07:52

Výpadek proudu v New Yorku

Hlavní příčinou katastrofy v roce 1977 byla silná bouřka, která postupně způsobila řadu menších výpadků a přetížení elektrické sítě v New Yorku. Dne 13. července 1977 kolem půl deváté večer se téměř celé město, kromě Queensu, ocitlo bez elektřiny. Queens byl připojen na jinou rozvodnou síť, zatímco ostatní části města byly zahaleny do tmy. Lidé, kteří byli v metru, výtahu nebo obchodním centru, zůstali uvězněni bez možnosti pomoci. Vzhledem k polovině července panovalo velké horko, což přidávalo na obtížích.

Město zůstalo bez proudu neuvěřitelných 25 hodin, což byl do té doby největší výpadek elektřiny v historii města. Městští technici se snažili ručně opravit systém, ale bez úspěchu. Došlo k výpadku největšího generátoru ve městě a také k selhání celého rozvodného systému Con Edison.

New York v 70. letech byl zcela jiný, než ho známe dnes. Uprostřed finanční krize čelilo město rostoucí kriminalitě. Různé gangy a mafie ovládaly jednotlivé oblasti města a newyorské metro bylo považováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Když došlo k výpadku proudu, město se stalo terčem rabování. V New Yorku té noci vypukly stovky požárů způsobených zločinci a gangy. Bylo vykradeno více než 1600 obchodů, a dokonce na legendární Broadwayi shořely dva bloky. Celkem bylo spáleno 45 obchodů v této oblasti. Policie zatkla přes 4000 osob, které byly obviněny z rabování, krádeží a žhářství.

I když bylo ve městě nasazeno přibližně 18 tisíc policistů, podařilo se zatknout jen asi desetinu všech pachatelů, kteří během osudné noci plenili temný New York. Nejvíce postižené byly čtvrti Bronx a Brooklyn, což je pochopitelné, protože v té době patřily mezi chudší oblasti s vyšší mírou kriminality.

V městě navíc v té době řádil sériový vrah přezdívaný jako „Samův syn“, ze kterého měli tehdejší obyvatelé New Yorku rovněž obavy. Všude na ulicích se navíc válely odpadky, přičemž všude byly na zdech graffiti nespokojených občanů.

Zdroje informací:

https://www.nytimes.com/2022/07/13/nyregion/new-york-city-blackout.html

https://www.amny.com/news/blackouts-nyc-1-33881190/

https://www.cbsnews.com/newyork/news/look-back-major-blackout-hits-new-york-city-on-july-13-1977/

https://www.baruch.cuny.edu/nycdata/disasters/blackouts-night_of_terror.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články