Hnědý make-up má zlé kořeny
Historie používání blackface sahá do roku 1830, kdy se tato technika make-upu postupně rozšířila po celé USA. Toto období prý trvalo zhruba jedno století, nicméně v Evropě, a to především ve Velké Británii, byl blackface využíván ještě v druhé polovině 20. století, a to například v pořadu The Black and White Minstrel Show od BBC. Karikování lidí s tmavou pletí tímto způsobem zvyšovalo mezi lidmi povědomí o rasových stereotypech, a proto od něj některé pořady postupně dávaly ruce pryč.
Bizarní na tom všem je, že blackface byl v historii používán i v rámci animovaných filmů. Nosil ho například i Bugs Bunny v 50. letech minulého století. V dnešní korektní době je samozřejmě nemyslitelné, aby s nabarveným obličejem na hnědo veřejně vystupoval někdo v USA či v západní Evropě. Pak tu máme bohužel Českou republiku, kde TV Nova vysílá televizní franšízu Your Face Sounds Familiar (v české verzi Tvoje tvář má známý hlas) a pravidelně využívá hnědého make-upu k parodování světoznámých umělců tmavé pleti. Zní to neuvěřitelně, ale tento pořad, který je založený na tom, že se známé osobnosti převlékají a napodobují tuzemské i zahraniční hudební hvězdy, sledují vyšší stovky tisíc diváků. Vše je samozřejmě otázkou vkusu a českému divákovi je fuk, že je to nekorektní. Vždyť je to přece zábava.
V následující galerii uvidíte vaše oblíbené české hvězdy, kteří si na svůj obličej pro peníze namažou klidně i bláto, aby pobavily průměrného českého televizního diváka.
Souhlasíte s parodováním celebrit tmavé pleti tímto způsobem? Myslíte si, že by to šlo by i bez toho?