fb pixel Sám doma je v podstatě Smrtonosná past pro děcka. A proto ho milujeme – G.cz
Vyhledávání

Sám doma je v podstatě Smrtonosná past pro děcka. A proto ho milujeme

Zdroj: 20th Century Fox

Tuzemské televize nám již tradičně budou promítat americkou vánoční klasiku Sám doma, na které vyrostla celá jedna generace dětí po celém světě. Včetně mě. Kevin byl můj hrdina. Ale i teď, když mi táhne na třicet, si dokážu Home Alone užít. A možná víc než jako dítě.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.12.2020, 09:40

Sám doma

Dobře, víme, že to zní trochu absurdně, ale sledujte se mnou, ano... Jak Sám doma, tak Smrtonosná past jsou vánoční filmy, které se v podstatě vůbec nepotřebují odehrávat o Vánocích. Je to tak jenom proto, aby se vybudovala ještě intenzivnější atmosféra. Ostatně – Shane Black, jeden z autorů Smrtonosné pasti, slavně řekl: „Vánoce prostě zesilují emoce. Šťastní lidé jsou šťastnější, smutní lidé smutnější.“ No, a v obou těchto vánočních filmech musí náš hrdina uvězněný v budově se zločinci tyhle zlosyny porazit pomocí vlastní vynalézavosti. Ale ve skutečnosti nejde o zločince, ve skutečnosti našeho hrdinu tahle zkušenost znovu sblíží s jeho rodinou. Tak co? Home Alone, nebo Die Hard?

Možná si říkáte: „​​​​​​​Tak proč Sám doma tak skvěle funguje jako dětská vánoční komedie?“ Odpověď je jednoduchá – Chris Columbus. Columbus je génius rodinných i vánočních filmů a tady dělá obojí. Vždyť je to člověk, co natočil Tátu v sukni, první dvě Potterovky a napsal původní Gremliny. Ten člověk je Santa s kamerou v ruce.

Navíc do filmu Sám doma dal Columbus strašně moc srdíčka. A je to vidět. Tak například! Víte, že scéna, kde dodávka zastaví asi pět centimetrů před Kevinovým obličejem, je natočená pozpátku, aby režisér nikoho ani trochu nohrozil? A když se na ni díváte pozorně, je to poznat. Kevin kouká na dodávku, ta pak začne couvat a on pozpátku kráčí ke kraji vozovky. Anebo! Věděli jste, že Buzzova přítelkyně, jejíž fotku Kevin najde, je Buzz převlečený do dívčích šatů? To udělal Columbus proto, aby žádné holčičce nezlomil srdénko tím, že nad ní Kevin ohrnuje nos.

Sám doma 2

Dvojka má podtitul Ztracen v New Yorku. Ta dvojka je… zvláštní. A ukazuje, proč už po ní nikdy žádný další díl Home Alone nefungoval. Totiž – už v jedničce musíte trochu racionality odložit, abyste si příběh užili, a u sequelu pak tvůrci tenhle princip natahují až k prasknutí. Je to víc Sám doma 1.2 než čistokrevná dvojka. Podobně jako u toho Harryho Pottera Chris Columbus v podstatě oběhl vítězné kolečko. Což ale nevadí, pořád je to velká sranda.

Jenom Kevin už působí trochu krutěji, protože nebrání vlastní domov, ale naláká bandity do opuštěné budovy. A vypadá starší. Právě na tomhle dílu vyrostly ty neskutečně humorné teorie o tom, že z Kevina McCallistera vyroste sériový vrah, který je pak hlavním záporákem série SAW. Tím si ale nenechte sledování kazit. Jsou to vánoční klasiky. Jsou to dva díly Smrtonosné pasti… akorát pro děcka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články