fb pixel PES zuří, Česko se vrací od 27. prosince do 5. stupně, děti se až na výjimky do školy po prázdninách nevrátí – G.cz
Vyhledávání

PES zuří, Česko se vrací od 27. prosince do 5. stupně, děti se až na výjimky do školy po prázdninách nevrátí

Zdroj: vlada.cz

Česká republika se vrací do 5. stupně, tedy toho nejpřísnějšího, rizikového skóre podle protiepidemického systému PES. Stane se tak v neděli 27. prosince. Poslanci také včera odsouhlasili prodloužení nouzového stavu, který kabinet dnes tak mohl schválit. Republika se tedy na poslední dny roku 2020 uzavře. A školáky a studenty čeká opět distanční výuka.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.12.2020, 11:50

Počty nově nakažených rostou, začíná se jednoznačně projevovat rozvolnění, ke kterému v minulých týdnech došlo. Včera přibylo 10 821 nově nakažených, v nemocnicích je s nemocí Covid - 19 aktuálně hospitalizovaných 4 782 osob. Protiepidemický systém (PES) vzrostl k dnešnímu ránu ze 76 na 81 bodů. Důvodem je zvýšený podíl pozitivních testů na koronavirus. Těch bylo v útarý provedeno přibližně 31.900, přičemž pozitivních bylo 34 procent. Jedná se o nejvyšší podíl pozitivit od 4. listopadu.

Vláda se proto rozhodla přesunout republiku, která i nadále setrvává v nouzovém stavu, do 5. bodového stupně podle indexu PES. Od kdy a co to vše znamená?

Stane se tak v neděli 27. prosince. Sdělil to dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda tak chce zbrzdit počty nově nakažených a udržet počty hospitalizovaných mezi 4 a 5 tisíci. Uzavřou se tak opět všechny obchody s výjimkou těch se základním zbožím jako jsou potraviny nebo drogerie. Otevřené zůstanou i lékárny. Naopak se zavírají také služby.

Stýkat se můžou od pátku pouze dva lidé, a to jak venku, tak uvnitř prostor. Samozřejmě se toto netýká rodinných příslušníků, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Omezen je také volný pohyb - zákaz vycházení bude opět mezi devátou večerní a pátou ranní. Vláda tentokrát nepočítá s žádnými výjimkami. Nereflektovala tak na návrh komunistů, aby se uvolnil právě volný pohyb na silvestrovskou noc. Kabinet také apeluje na veřejnost, aby svátky strávila opravdu doma a pomohla tak epidemii zbrzdit.

Děti opět čeká distanční výuka. Po vánočních prázdninách se do lavic vrátí jen žáci prvních a druhých tříd, otevřené zůstanou také speciální a mateřské školy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články