fb pixel Slováci nevstoupili podruhé do Kotlebovy řeky, slovenský Tomio další šanci nedostal – G.cz
Vyhledávání

Slováci nevstoupili podruhé do Kotlebovy řeky, slovenský Tomio další šanci nedostal

Zdroj: Profimedia.cz

Když zlo vystrkuje růžky déle, než je zdrávo, je potřeba zakročit. Proti předsedovi Ľudové strany Naše Slovensko Marianu Kotlebovi se spojilo sedm politických stran, které podporovaly v Bánskobystrickém kraji podnikatele a nezávislého kandidáta Jána Luntera, který se tak stal novým županem. Lunter porazil Kotlebu s výrazným náskokem, a to především díky vysoké volební účasti.

Martin Miko
Martin Miko 6.11.2017, 12:07

Kotleba má podobný program jako Okamura

Když Marián Kotleba v roce 2009 kandidoval na post předsedy Bánskobystrického samosprávného kraje, získal 10 % a do druhého kola nepoustoupil. O 4 roky později však byl zvolen zastupitelem Bánskobystrického samosprávného kraje, jelikož v prvním kole voleb získal 21,3 % a ve druhém kolem zvítězil s 55 % hlasů. Volební program Ľudové strany Naše Slovensko zahrnuje například založení domobrany, vyhošťování imigrantů, vystoupení z EU nebo zavedení systému přímé demokracie. Nepřipomíná vám to něco? Ano, správně! Totožné myšlenky nám posledních několik let vnucuje i předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Avšak samotná Ľudová strana Naše Slovensko (LS NS) dlouhodobě spolupracuje spíše českou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), kterou vede Tomáš Vandas a Jiří Štěpánek. V minulosti si obě strany vzájemně vyjadřovaly podporu. V roce 2016 dokonce Vandas a Štěpánek navštívili slavnostní sněm LS NS.

Sedm proti jednomu bylo v tomto případě fér

Slovenský populista Marián Kotleba z krajně pravicové Ľudové strany Naše Slovensko (LS NS) obdržel ve volbách do slovenského parlamentu v roce 2016 okolo 8 % a stal se poslancem. Překvapivý úspěch extrémistické strany nejspíše Slováky semknul dohromady, a proto ve víkendových volbách spojili své síly. Sedm politických stran a hnutí z koalice i opozice se rozhodlo, že budou stát za slovenským podnikatelem se zdravou výživou Jánem Lunterem.

K celé situaci se vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska, který prohlásil, že je moc rád, že extrémisté dostali výprask. Stovky extrémistických kandidátů ve všech krajích bylo poraženo za pomocí svobodného hlasování v demokratických volbách. Fašistické zlo, které chce sápat po politické moci, tak bylo potlačeno. Jak se zdá, tak nejdůležitějším cílem těchto voleb nebylo vyhrát, ale porazit zlo.

Samotnému Kotlebovi se spojení sedmi politických subjektů, které podporovali Luntera, zdálo neférové. Dalo by se říct, že šlo o boj všichni proti jednomu. „Slovensko ovládli kandidáti hodnotově blízcí prezidentu Kiskovi a kandidáti blízcí hodnotám miliardáře Sorose,“ prohlásil Kotleba.

Volbám pomohla i nadprůměrná volební účast, která byla oproti minulým volbám téměř o 10 procent vyšší.

A zde Mirek Topolánek potvrdil kandidaturu na prezidenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články