fb pixel Roman Prymula neodstoupí. "Rezignovat nehodlám, nic jsem neporušil," říká stále ještě ministr zdravotnictví – G.cz
Vyhledávání

Roman Prymula neodstoupí. "Rezignovat nehodlám, nic jsem neporušil," říká stále ještě ministr zdravotnictví

Zdroj: Česká televize

Na krátké tiskové konferenci, která na ministerstvu zdravotnictví proběhla dnes brzy odpoledne, oznámil stále ještě ministr Roman Prymula, že žádné ochranné nařízení neporušil, a že rezignovat nehodlá. Pokud ho prý chce premiér odvolat, ať ho odvolá.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.10.2020, 14:09

Prymula neodstoupí

V pátek po jedné hodině odpolední oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula, že rezignovat nehodlá, protože nic špatného neuděal a žádné nařízení neporušil. Ministr to řekl v souvislosti s fotografiemi, na nichž je zachycen před restauračním zařízením, které mělo být zavřené, a bez roušky, kterou měl mít nasazenou. Prymula na tiskovce vysvětlil novinářům posloupnost celého večera, jak podle něj probíhal. Údajně měl na sobě roušku po celou tu obu, co to bylo nutné, roušky na ulici měly platit až od následujícího rána, schůzka probíhala v soukromém prostoru a nikoliv v restauraci... Doslova řekl: "Šel jsem přes to dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Tam proběhlo jednání. byli jsme tam s panem Faltýnkem a panem ředitelem Havrlantem z ostravské nemocnice. V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno." A tvářil se u toho dost neprůstřelně. Faltýnek dopoledne tvrdil, že šlo o "uzavřenou restauraci".

Inkriminované fotografie dnes ráno zveřejnil deník Blesk. Opozice a koaliční kolegové volají celé dopoledne po rezignaci nebo odvolání a premiér Babiš už stihl na dopolední tiskovce oznámit, že vyzývá jak Romana Prymulu, tak druhého účastníka schůzky, Jaroslava Faltýnka, k rezignaci. A dodal, že pokud neuposlechnou, odvolá je.

K samotné schůzce Prymula jen řekl, že se sešel s Jaroslavem Faltýnkem a s Jiřím Havrlantem, ředitelem ostravské nemocnice. Řešit se měla komunikace resortu a testování na Moravskoslezsku.

Nakonec tiskové konference ministr dodal, že rezignovat nehodlá a jestli ho premiér chce odvolat, tak ať ho odvolá.

Pohled z Hradu

Na své tiskovce premiér Babiš už oznámil, že prezident Zeman má pochybnosti o tom, zda měnit ministra zdravotnictví je v současné situaci úplně nejlepší krok. Samozřejmě k tomu může mít řadu legitimních důvodů, mezi nimi třeba to, že výměna ministra uprostřed bitvy s covidem znamená zmatek.

Nicméně taky víme, že Roman Prymula je skrz naskrz hradní člověk. Například je poměrně nekritický k Číně, jeho jmenování proběhlo s úsměvem a bleskově a především má Prymula minulost u strany SPO, tedy u Zemanovců. Je tedy možné, že bude Miloš Zeman válčit o ministra zdravotnictví s premiérem Babišem.

Jednání premiéra s prezidentem by mělo pokračovat během odpoledne. Opozice tvrdí, že odstoupení ministra není šťastnou volbou, ale všechny alternativy jsou ještě horší... a boj mezi Hradem a Strakovkou je momentálněe nejspíš to nejhorší, co se může stát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články