fb pixel Premiér vyzval Faltýnka i Prymulu k rezignaci. Když nepřijmou, odvolám je, říká Babiš – G.cz
Vyhledávání

Premiér vyzval Faltýnka i Prymulu k rezignaci. Když nepřijmou, odvolám je, říká Babiš

Zdroj: YouTube.com - Show Jana Krause

Na dopolední tiskové konferenci premiér oznámil, že vyývá Jaroslava Faltýnka a ministra zdravotnictví Romana Prymulu k rezignaci a dodal, že pokud ho pánové nevyslyší, odvolá je. "Mrzí mě to, ale vláda si nemůže znovu dovolit ztratit u voličů důvěru," řekl Babiš. Prý má dva potenciální kandidáty na ministerský post, o návratu Adama Vojtěchase neuvažuje.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.10.2020, 10:56

Jestli to lidé chtějí, tak odstoupím

Ta fotografie dnes ráno obletěla celou republiku. A dost možná obletí celý svět, protože může mít nedozírné politické konsekvence. Roman Prymula, epidemiolog, zastánce roušek, ministr zdravotnictví vybrán speciálně do téhle krize, vychází ve středu v noci z restaurace, která má být dávno zavřená a navíc bez roušky. V doprovodu Jaroslava Faltýnka, který je nějaký zlý skřet a musí být u všeho, co je na téhle republice špatně.

Jak psal na sociální sítě novinář a komik Luděk Staněk, nejhorší na tom je, že se "ty hovada ani nemají potřebu schovávat." A má pravdu, vylézt si ze zavřené hospody k vládnímu autu bez roušky pěkně na ulici chce vážně koule a žaludek… Nicméně podle opozice a podle některých členů vlády, jde o víc než trapas starého pokrytce.

Respektive opozice sjednocenně požaduje odvolání ministra zdravotnictví, dokonce už stihli svolat tiskovku. Nejenom to, ale třeba vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček se vyjádřil na sociálních sítích v tom smyslu, že by rezignace Romana Prymuly byla na místě. Respekt už stihl s Prymulou dělat rozhovor, ve kterém ministr zdravotnictví tvrdí, že se domnívá, že toho zas tolik neprovedl.

Podle něj měl roušku po celou dobu kromě jednání a nasadil si ji při nástupu do auta, o tom, že bude jednat s Jaroslavem Faltýnkem v restauraci nevěděl a jak to bylo s jejím fungováním mu také nebylo zřejmé. Dodal ale trochu podrážděně, že jestli si to lidé budou přát, tak odstoupí. Faltýnek mimochodem dnes dopoledne vzal v Poslanecké sněmovně všechnu vinu na sebe s tím, že Prymulu vytáhl do restaurace on. Charakter.

Na dopolední tiskovce pak premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru voličů a proto vyzývá jak Faltýnka, tak Prymulu k rezignaci. Pokud odmítnou, odvolá je. Bude však prý hlavně s Prymulou jednat o tom, nakolik bude epidemiolog nadále zapojen do boje s virem.

Krev ve vodě

Problém téhle noční můry, ve které jsme se všichni ocitli, je hlavně to, že vládní koalice nejspíš nemá nikoho kompetentnějšího, kdo by mohl pozici ministra vnitra vykonávat. Podle posledních tendencí KSČM i ČSSD to vypadá, že se chtějí od ANO, co nejvíce distancovat a tohle je jejich šance.

Opozice cítí krev ve vodě, řeči o tom, že se chystá vyslovení nedůvěry vládě, kolují už řady týdnů, běžný volič se ale musí děsit toho, co by mělo následovat pak. Nezdá se totiž, že by měly strany někde schovaného špičkového epidemiologa.

Roman Prymula se navíc vždycky těšil podpoře Hradu, ostatně býval to dříve zemanovec, ale je možné, že i o tuhle podporu včera přišel nepodloženým a kontroverzním výrokem o tom, že koronavirus pravděpodobně utekl z čínské laboratoře. Což by za “běžných” okolností byla hlavní zpráva dne týkající se ministra zdravotnictví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články