fb pixel Státní vyznamenání 28. října Zeman předávat nebude. Slavnostní akt se přesouvá na příští rok – G.cz
Vyhledávání

Státní vyznamenání 28. října Zeman předávat nebude. Slavnostní akt se přesouvá na příští rok

Zdroj: www.hrad.cz

Ode dneška platí v Česku další protikoronavirová oopatření. Jejich cíl je jediný - zastavit šíření nákazy novým koronavirem, která se v zemi v těchto dnech rychle šíří. Veřejnost je omezená na pohybu, obchody jsou zavřené, v restuaraci si oběd nedáte, děti nesmí do škol, sportovci nesmí až na výjimky sportovat, do kina si nikdo nezajde, divadla nehrají... Přesto jsme jednoho divadla svědkem... toho hradního, v hlavní roli s prezidentem Milošem Zemanem A je to poněkud hořká tragikomedie. A jaký je konec? Ceremoniál letos nebude, opona spadla.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.10.2020, 11:10

Chci a chci a chci

Prezident Zeman má asi opravdu pocit, že je něco víc, než ostatní občané tohoto státu, a to za každé situace. Jak si jinak vysvětlit "tóčo" kolem letošního udělování státních vyznamenání, které se každoročně uděluje 28. října ve Vladislavském sále na Hradě. Ano, nezpochybňujeme, že se jedná o dlouholetou tradici, která je spojená se svátkem vzniku republiky, pamatuje se na něj i v Ústavě, ale v této situaci?

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl již ve středu 21. 10., že předávání státních vyznamenání se 28. října na Pražském hradě nemůže konat v obvyklém režimu. Situace není epidemiologicky příznivá. O možnosti předávání vyznamenání následně jednal i na Hradě. Jak to ale dopadlo, nevíme. Prymula dříve uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Je totiž jedním z těch, kteří mají být vyznamenaní, a to Řádem bílého lva za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Do hry samozřejmě patří i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Právě ministerstvo zdravotnictví totiž může udělit výjimku. Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčený, nebo možná spíš s ohledem na to, co se v zemi děje, doufá, že hlava státu vše přehodnotí a ceremoniál nebude.

Nic nebude

A dnes je konečně jasno! Veřejnost s tím, jak to bude seznámil hradní kancléř Vratislav Mynář. Kancléř nejprve na úvod sdělil, že prezident zamýšlel v případě konání ceremoniálu pozvat pouze a jen osoby vyznamenané, nikoliv další hosty, a to ani z řad politiků nebo kohokoliv dalšího. Vyznamenané osoby měly dorazit bez doprovodu. To je ale nyní bezpředmětné, protože se letos státní vyznamenání udělovat nebudou, vše se přesunuje na 28. říjen 2021. Jména letošních vyznamenaných budou zveřejněna na webových stránkách Hradu. Státní svátek tak bude letos připomenuté slavnostním střídáním stráží a také nasvícením Pražského hradu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články