fb pixel
Vyhledávání

Případný lockdown bude atmosférou připomínat situaci na jaře. Dojít by k němu nemělo, premiér ho však nevylučuje

Zdroj: www.vlada.cz

Pandemie koronaviru stále není u konce, ba co víc, vše odstartovalo nanovo. Vládnoucí garnitura během poměrně „volného“ léta svým přístupem podcenila přípravu na případnou druhou vlnu. Nakažených přibývá denně v řádech tisíců, reprodukční číslo roste, kultura, restaurační byznys a další odvětví trpí. Vláda musí přikročit k dalším opatřením, která nás podle Andreje Babiše budou čekat od středy.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.10.2020, 16:40

Nová opatření od středy

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že o nových opatřeních vláda rozhodne zítra a platit budou od středy. Před samotným vstoupení v platnost by je rád probral s opozicí, tripartitou a také na Bezpečnostní radě státu.

Vláda v současné chvíli neplánuje ekonomické restrikce, které by se svým rozsahem blížily těm jarním, což však neznamená, že nejsou některá odvětví absolutně odstřižená od příjmů potřebných k přežití. Přestože dojde k uzavření divadel, kin, posiloven, vnitřních sportovních center a dalších míst, obchody a restaurace by měly zůstat otevřené.

To však pochopitelně není žádné zadostiučinění, jelikož většina lidí obchody a restaurace vzhledem k současným opatřením, situaci a všudypřítomnému strachu nenavštěvuje. Lze tedy předpokládat, že vláda nechce po uzavření sáhnout z toho důvodu, aby nebyla povinna kompenzovat ušlé zisky a životní náklady, což ve skutečnosti, vzhledem k zatím téměř nevyužitému nouzovému stavu, povinna není.

Nově by se měly výrazně omezit sociální kontakty a shromažďování lidí. Ministryně financí Alena Schillerová i premiér Andrej Babiš apelují na občany, aby nová opatření dodržovali. Nutno konstatovat, že z výroků příslušníků vlády stále není zjevné, co, jak, kdy a proč plánují. Občané se v nařízeních ztrácí, často se v nich ztrácí i poslanci a vláda. „Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku“, řekla ministryně financí. Toto a další podobná vyjádření znějí nejen neurčitě, ale pro některé občany mohou být zcela matoucí.

Prezident by důsledně pokutoval lidi bez roušek

Ministr Karel Havlíček se k situaci vyjádřil následovně: „Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromažďování a shlukování lidí.“

Z Pražského hradu mezitím přišly další zprávy s výhružnou náladou. Prezident Miloš Zeman předpokládá, že se současná omezení z původních čtrnácti dnů protáhnou minimálně na měsíc. Dodal, že občany, kteří nenosí roušky, by důsledně pokutoval. Udělil by jim za porušení tohoto nařízení pokutu dva tisíce až tři tisíce korun.

Opozice má v tomto ohledu víceméně svázané ruce, nicméně alespoň vyzvala vládu k ekonomické pomoci a občany k odpovědnosti. Premiérova slova však ukazují, že Andrej Babiš bude pravděpodobně brát na opoziční připomínky zřetel. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla: „Nemůžeme se tvářit, že jsou to volnočasové aktivity, 60 % hrubého domácího produktu jsou služby. Pomožme lidem, aby situaci zvládli, jedině tak překonáme to údolí smrti, které máme před sebou.“ Pokud dle Pekarové Adamové lidé nebudou mít jistotu, že se uživí, nemusejí respektovat například výzvy k testování.

Čeká nás lockdown?

Opoziční strany se zaměřují na návrhy zákonů zabývající se ekonomickou pomocí. Připraven je například kompenzační zákon, návrh na rozšíření ošetřovného či přímá pomoc umělcům. Vláda jedná o případných nových opatřeních. K úplnému lockdownu by dle ministrů dojít nemělo, premiér Andrej Babiš ovšem lockdown nevyloučil. Jakékoli rozhodnutí expertní skupiny epidemiologů prý bude akceptovat, i kdyby se mělo jednat o zmíněný lockdown. V lockdownu poté můžeme očekávat omezení každodenních činností včetně většiny sociálních kontaktů a uzavření většiny veřejných míst (restaurací, obchodů).

Podobné články

Doporučujeme

Další články