fb pixel Eminem v Praze a milionář Moravec aneb nejbizarnější české hoaxy roku 2022 – G.cz
Vyhledávání

Eminem v Praze a milionář Moravec aneb nejbizarnější české hoaxy roku 2022

Zdroj: Koláž G.cz

Svět hoaxů nespí ani v těchto těžkých dobách, ba naopak. Pokud jste si mysleli, že v roce 2022 budou lidi řešit konečně nějaké věci, které budou důležité, tak jste se spletli. Zatímco venku řádí inflace a na Východě válka, tak Češi neustále žijí mimo realitu a věří všemu, co někdo napíše na internetu. Pojďme se podívat na ty nejdementnější hoaxy, které prozatím letošek přinesl.

Martin Miko
Martin Miko 22.7.2022, 11:54

Eminem v Praze

Ne, do Prahy doopravdy nepřijede americký rapper Eminem. Dozvěděli byste se to totiž skrz oficiální média, jeho webové stránky a hlavně pořadatele. Místo toho skrz pochybnou facebookovou stránku kdosi nasdílel událost o jeho plánovaném příjezdu do pražské O2 arény. Tato fiktivní událost přilákala neuvěřitelných 70 tisíc fanoušků. Vše došlo tak daleko, že se proti falešnému eventu ohradila i samotná O2 aréna. Hlavně si nekupujte lístky.

Václav Moravec bere 141 tisíc za hodinu

V řetězových mailech se dozvíte i například to, že moderátor České televize Václav Moravec bere za hodinu práce neuvěřitelných 141 tisíc korun, čímž by se pravděpodobně stal nejvýdělečnějším moderátorem v historii naší země a i samotný Leoš Mareš by mu mohl závidět. Podle řetězového mailu byla ČT donucena na základě rozhodnutí soudu zveřejnit platy zaměstnanců, jenže to se nestalo. Zveřejnění těchto informací by si přáli nejen lidé, kteří Českou televizi nenávidí, ale i například komunisté nebo Andrej Babiš. Proč asi...

George Soros vlastní Seznam.cz

V květnu letošního roku se objevil hoax o tom, že americká firma George Sorose si za 1,7 miliardy korun koupila Seznam.cz, Novinky a Stream.cz. To by současný majitel Ivo Lukačevič celkem prodělal, když podle webu Lupa.cz stál „pouhý“ podíl 2,75 miliardy korun. Soros si měl největší český portál pořídit proto, aby šířil lživou propagandu proti Rusku.

Česko vyrábí elektřinu za setinu ceny, než ji nakupuje

Předseda SPD velmi rád sdílí tento hoax na svém Facebooku. „Kilowatthodinu elektřiny si vyrobíme za 25 haléřů. Přes energetickou burzu v Lipsku ji překupujeme za 16 korun,“ popisuje fake news Jan Cemper na webu Manipulátoři.cz. Vše je samozřejmě nesmysl a vše je opět vytržené z kontextu. Za 25 haléřů se dá totiž vyrobit jen kilowatthodina pouze v jaderné elektrárně, zatímco v uhelných elektrárnách jsou to 2 koruny za KWh. A elektřinu rovněž nakupujeme za jinou cenu, a to za cenu kolem 5 korun za KWh.

Hoaxy o Ukrajincích v Česku

Na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR musela dokonce vzniknout celá sekce na vyvracení hoaxů, které se šířily mezi lidmi prchajícími z Ukrajiny. Ty se týkaly například posílání nezletilých dětí do dětského domova v případě, že utečou ze země se starším sourozencem. Další fake news se týkaly například cestování mezi zeměmi EU, nemožnosti podnikat, dávky ve výši 5 tisíc korun, chození k lékaři apod.

Podobné články

Doporučujeme

Další články