fb pixel Porada expertů v Lánech: U Zemana se hodovalo tak, že Kalousek začal zase veršovat – G.cz
Vyhledávání

Porada expertů v Lánech: U Zemana se hodovalo tak, že Kalousek začal zase veršovat

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Ohromný poprask na sociálních sítích vyvolala fotografie setkání expertů v prezidentově rezidenci v Lánech. Zatímco policie v parcích pokutuje shlukující se lidi, všem je předepsán odstup a restaurace jsou zavřeny, na fotografii, kterou na Twitteru zveřejnil Jiří Ovčáček, se k sobě všichni vesele tisknou a přestože mají roušky na obličeji, vydatná sváča před nimi nenapovídá tomu, že by jim měly před případnou infekcí pomoci.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.4.2020, 14:46

Raut v Lánech

Neuběhl ani den od chvíle, kdy mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na svém oficiálním twitterovém účtu zveřejnil fotku setkání prezidentova expertního týmu. Pořád ji tam ještě můžete nalézt, pokud se proscrollujete smrští modlitbiček, obviňování opozice a pozvánek na koncert. A za ten necelý den se na českém internetu rozpoutalo inferno kritiky. Jak by pravděpodobně řekl pan mluvčí.

Komentující za komentujícím, dislajk za dislajkem se hrnuly reakce na nezodpovědné chování expertů, kteří se mimochodem scházeli hlavně proto, aby prodiskutovali bezpečnostní situaci vzhledem ke koronaviru. “Proč pro vás pravidla neplatí?” ptal se internet. Podle toho, co lze z fotky vyčíst to vypadá, že se tým sešel v tom nejmenším kamrlíku, který se v zámečku našel a ještě se kolektivně rozhodlo, že se bude v takhle natěsnaném prostoru společně jíst. Ano, je to trochu jako kdybyste se vykoupali v benzínu, zapálili si cigáro ve stohu slámy a pokřikovali na kolemjdoucí pravidla požární bezpečnosti.

Svačina s příběhem

Na setkání byl přítomen například ministr vnitra a nejnovější alfasamec české politiky Jan Hamáček, ale i šéf obrany Lubomír “pojďme-vykastrovat-parlament” Metnar nebo policejní prezident Jan Švejdar. Toho poznáte podle roušky s nápisem POLICIE. A ten už se taky stihl veřejně bránit. Uznal, že fotografie nepůsobí nejšťastněji a v tiskovce, kterou z jeho kanceláře dostalo ČTK se hájí tím, že neúspěšně prosazoval online jednání.

Tady v redakci se domníváme, že to neprošlo hlavně proto, že si prezident nedokázal představit, jak se může jednat přes teletext.

Ještě radikálnější pozici zaujal další účastník porady, předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. „Chápu, že je v dnešní době pro většinu neakceptovatelné to, co je vidět z fotografie a těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí. Proto mě velmi mrzí výsledek.“ Nicméně se rozhodl, že v úterý dá svou funkci dispozici. A ve hře je i jeho místo na čele kandidátky STANu pro krajské volby.

Prezident sám ale Blesku dnes řekl, že žádný test na koronavirus nepodstoupil. Pokáral taky novinářku, že se ho na takové podružnosti jako je nedodržování pravidel ptá. “Nikdo nenapsal, že jsem zrušil oběd,” postěžoval si. Sváča se podle něj dala zbaštit během pár minut. Tak co?

Stoprocentně nejlepší reakce přišla od ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která kritiku odbyla tím, že se servíroval nakrájený sýr, který “podstrčíte pod gumičkou”... což… prostě… ty vole… Jak může ministryně spravedlnosti tak moc netušit, co se kolem ní děje?!

Předseda poslaneckého klubu TOP09 Miroslav Kalousek tak byl nucen znovu přejít od práce opozičního politika k poezii. “Uřízni si z goudy špičku a zastrč ji pod gumičku. Bez hladu a bez prodlení, splníš vládní nařízení.” Není snad Česko nejlepší nejhorší země na světě?

Aby nezapadlo samotné jednání, vyšlo z něj primárně to, co všichni tak nějak čekáme. Hamáček si nemyslí, že by bylo možné nějak radikálně uvolňovat přijatá opatření, takže ho nejspíš v blízké budoucnosti čeká spor s Andrejem Babišem, který tvrdí, že se dočkáme rozvolnění ideálně ještě před Velikonocemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články