fb pixel Miroslav Kalousek – G.cz
Vyhledávání

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek je český politik. V roce 2009 stál u založení strany TOP 09, později se stal jejím předsedou. Předtím byla jeho politická kariéra spjata s KDU-ČSL. Celkem 2x byl ministrem financí ČR. Poslancem Parlamentu České republiky je od roku 1998.

Před vstupem do politiky

Miroslav Kalousek se narodil 17. prosince 1960 v Táboře. Jeho alma mater je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, na které v roce 1984 získal titul Ing. Poté pracoval jako technolog a referent investičního útvaru ve výrobním podniku Mitas Praha. 

Než vstoupil do vysoké politiky pracoval na Úřadu vlády ČR. Od roku 1993 do roku 1998 zastával post náměstka ministra obrany ČR. V rozhovoru pro Géčko uvedl: "Nevstupoval do politiky ze školy, přišel jsem z úřadu a do úřadu jsem nastupoval z fabriky."

Vstup do vrcholné politiky

Do Poslanecké sněmovny PČR byl poprvé zvolen za KDU-ČSL v roce 1998. V letech 1999 až 2001 zastával post místopředsedy KDU-ČSL. V roce 2002 se mu podařilo znovu získat poslanecký mandát, stal se rovněž předsedou rozpočtového výboru.

V roce 2003 byl zvolen předsedou KDU-ČSL, o dva roky později tento post obhájil. Pod jeho vedením zaznamenala strana KDU-ČSL volební úspěchy, uspěla například v krajských volbách roku 2004 či ve volbách do Evropského parlamentu.

V roce 2006 Kalousek rezignoval na funkci předsedy KDU-ČSL, ve straně však zůstal dál členem. Ve stejném roce kandidoval do zastupitelstva města Bechyně a byla to kandidatura úspěšná.

V letech 2007 až 2009 byl ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka. V roce 2008 představil rozpočet se schodkem 19,37 miliardy korun, což byl nejnižší deficit od roku 1997.

Vznik TOP 09

V roce 2009 uplynulo 25 let od jeho vstupu do KDU-ČSL, v tomto roce své členství v této straně ukončil. Z politické scény však neodešel, nýbrž stál u zrodu zcela nového politického subjektu, kterým byla TOP 09. Předsedou se stal Karel Schwarzenberg, Kalousek byl zvolen 1. místopředsedou strany. Ve sněmovních volbách v roce 2010 byl Kalousek lídrem TOP 09 ve Středočeském kraji. TOPka získala 16,7 % hlasů a podílela se na vzniku vlády premiéra Petra Nečase. V této vládě Kalousek zastával znovu post ministra financí.

Kalousek úspěšně kandidoval také ve sněmovních volbách v roce 2013, kdy byl lídrem kandidátky TOP 09 a STAN ve Středočeském kraji. Ve stejném roce byl znovu zvolen prvním místopředsedou strany.

V roce 2015 se stal na čtvrtém celostátním sněmu TOP 09 předsedou strany. Na tuto funkci byl jediným kandidátem.

V roce 2017 se mu podařilo znovu dostat do Poslanecké sněmovny, TOP 09 však během těchto voleb překročila 5% hranici potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny jen tak tak. 

Odchod z vrcholné politiky

Ve sněmovních volbách v roce 2021 už kandidovat nehodlá. Své rozhodnutí oznámil 12. července 2020 v pořadu Otázky Václava Moravce. Pro web G.cz uvedl, že nejde do důchodu. Odchod ze Sněmovny bere jako další krok v životě. V roce 2021 už nebude kandidovat ani Karel Schwarzenberg. Na dotaz, zda neodchází tak trochu duše TOPky, Kalousek reagoval: "Neodchází, protože my nikam nejdeme. Sice nebudeme ve Sněmovně, ale pořád budeme ve straně, TOPka je naše dítě, a skromně předpokládám, že náš hlas bude v budoucnu minimálně zvažován."

Další články