Že je to romantická minulost? Vůbec ne – piráti i dnes přepadnou stovky lodí ročně. Útočí hlavně v Rudém moři a v Indickém oceánu, ale asi nejnebezpečnější je oblast u pobřeží Somálska. Jen v roce 2011 tam došlo k 128 pirátským útokům.
Problém je, že podle mezinárodních zákonů nesmějí být posádky obchodních lodí ozbrojené. Pirátům vybaveným kalašnikovy a RPG se tak námořníci v podstatě nemohou bránit. Proti snahám o obsazení lodi smějí použít jen vodní děla, sítě nebo zvukové kanóny:
Pokud ovšem na lodi není nainstalován
nový sofistikovaný systém WatchStander. Jeho radar neustále skenuje okolí lodi a monitoruje plavidla v dosahu. Počítač vyhodnocuje jejich chování a porovnává je s nastavenými algoritmy "nebezpečnosti", kterými se vyznačují pirátské lodě a čluny. Když se cizí plavidlo přiblíží na 1500 metrů, posádka mateřské lodi dostane varování a na potenciálního "útočníka" začne blikat odstrašující stroboskop. Na 800 metrů se k němu přidá zelený laser, který je tak silný, že piráty oslepuje. Na 400 metrů WatchStander pirátskou loď zasype granáty se slzným plynem. V bezprostřední blízkosti lodi pak systém na piráty začne chrlit chemikálii, která silně dráždí nejen oči, ale i kůži:
Ruští námořníci ale nic takového nepotřebují. Námořní právo si vykládají po svém a své námořníky vyzbrojují, případně s nimi posílají mariňáky, kteří si piráty s gustem vychutnají. Jak to vypadá, když bukanýři narazí na "tvrdou vodu"?
Jak to vypadá, když se 38 pirátů střetne se dvěma snipery?
Grafickou statistiku novodobých pirátských útoků najdete
TADY