fb pixel Jessica Chastain jako další akční ikona? Ava: Bez soucitu je průměrnou variací na Tarantinovu Nevěstu – G.cz
Vyhledávání

Jessica Chastain jako další akční ikona? Ava: Bez soucitu je průměrnou variací na Tarantinovu Nevěstu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

S emancipovanými drsnými filmovými hrdinkami se v posledních letech roztrhl pytel, což je rozhodně dobře, ale kvantita pomalu začíná převažovat nad kvalitou. Bohužel je dalším důkazem toho Ava, elegantní nájemná vražedkyně s tváří Jessicy Chastain, která se snaží vypořádat se svou minulostí v režii Tate Taylora.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.8.2020, 10:32

Ava: Bez soucitu

Setkání s atraktivní Avou (Jessica Chastain) ustojí málokdo - kromě toho, že je to typická femme fatale, je Ava zároveň výjimečně dobrá nájemná vražedkyně, která pro tajnou organizaci likviduje zadané lidské cíle. Dostává ty nejvybranější úkoly - obvykle kravaťáky z vysokých kruhů byznysu. Ava pracuje bez soucitu rychle, čistě a nenápadně v různobarevných parukách, chic kalhotových kostýmech nebo v elegantních večerních šatech. Po jedné zpackané akci se ale všechno nebezpečně změní. Organizace, pro kterou pracovala, potřebuje zahladit stopy. Oficiálně se má ukrýt, vzít si volno a dopřát si odpočinek. Neoficiálně ji šéf organizace chce poslat na odpočinek navěky a zcela bez soucitu vypíše Avu jako cíl k likvidaci.

Ava se mezitím rozhodne schovat v rodném městě, kde dlouhá léta nebyla, trochu napravit svoje vztahy s matkou a sestrou. Její otec mezitím zemřel a její expřítel a bývalý snoubenec propadl gamblingu a zapletl se s místní hráčskou mafií, kterou ona sama z dřívějška zná až příliš dobře. Nedá se říci, že by ji domov přivítal s otevřenou náručí. A to samozřejmě netuší, že se z ní stal kontrakt a oběť na odstřel a na každém kroku ji může čekat jiný zabiják.

Tate Taylor na sebe před necelými deseti lety upozornil adaptací knihy Černobílý svět - dojemné drama o rasové segregaci pohledem několika žen, jichž se dotýká, se povedlo a jak si tvůrce volil další a další témata ke zpracování, bylo jasné, že právě emancipované dámy, které se musí vypořádat s tvrdostí života, budou jeho parketou. Jeho dalším výraznějším projektem byla Dívka ve vlaku, kde se Emily Blunt v roli rozvedené alkoholičky snaží odhalit zločin, který souvisí s jejím zlotřilým exmanželem, a posléze natočil hravý horor Máma, v němž se Octavia Spencer se sadistickou rozkoší mstí svým bývalým spolužákům, kteří ji šikanovali, skrze jejich potomky.

Ava: Bez soucitu je tak dalším příběhem silného ženského charakteru, který se musí postarat sám o sebe, a to jak na úrovni osobních vztahů, tak i v rovině obyčejného přežití. Zní to nadějně, bohužel, výsledný akční snímek je sice hvězdně obsazenou, ale jen průměrnou, jaksi nedotaženou variací na Tarantinova Kill Billa, který drsné a půvabné mstitelky na plátno tak nějak zavedl.

Na druhou stranu, chcete-li se v parných dnech zchladit v kině a máte chuť na typickou oddechovou "popcornovku", Ava je to lepší, co nyní můžete v českých biografech vidět. Rspt. to jediné v rámci žánru. Vinou koronakrize totiž kinaři stále pouští jen velmi střídmé množství filmových novinek. Ava: Bez soucitu vstoupí do distribuce 13. srpna. Pokud akční thrilllery nejsou vaším šálkem čaje, možná vás potěší dokument Jiřího Zykmunda Ztracený břeh o rybářích, kteří si z nadšení pro věc na vlastní pěst zvelebili opuštěné břehy Nových Mlýnů na Moravě či rodinné drama Vzpomínky na Itálii, v němž se Liam Neeson snaží sblížit s odcizeným synem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články