fb pixel GLOSA: V síti zpackané propagace. Merch ke Klusákovu dokumentu rozhodně není pohoda – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: V síti zpackané propagace. Merch ke Klusákovu dokumentu rozhodně není pohoda

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Podobně, jako se může pokémon postupně vyvinout do finálního stádia, i nejrůznější projekty se mohou nakonec stát tím, čím vždy měly/chtěly být. Ze středně drahého filmu Iron Man se stal největší filmový projekt všech dob, malý německý kroužek NSDAP vyrostl ve Třetí říši a z bohulibého dokumentu V síti je brand. Nový merch ke Klusákovu veleúspěšnému dokumentu je ale co do vkusu tak daleko za čárou, že ji ani nevidí.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.8.2020, 13:15

Seš pedofil?!

Když jsem se křenil nad trailery k dokumentu Víta Klusáka V síti a unaveně vrtěl hlavou nad super klipem, kde si Tomáš Klus ve své nehynoucí podpoře sexuálně obtěžovaných dětí symbolicky honí krk, vždycky se objevil někdo, kdo se mě něžně zeptal: CO MÁŠ PROTI TOMU DOKUMENTU?! JSI PEDOFIL?!

A já sice věděl, že nejsem pedofil, ale stejně jsem nedokázal úplně přesně naformulovat, co se mi na tom zdálo špatně. Něco ale bylo, možná jste to cítili taky. Možná to byl fakt, že takhle závažné a citlivé téma zpracovává někdo, kdo je slavný tím, že zasahuje do svých dokumentů a dělá z nich vlastně hrané filmy. Možná to bylo tím, že celý projekt měl duševní hloubku “sociálních experimentů” youtubových pranksterů. A možná to byl fakt, že zatímco celý svět řešil, že sexuální predátoři obsadili TikTok, Vít Klusák se rozhodl svůj experiment provádět na Xchatu. Kam, jak víme, děcka v roce 2020 lezou úplně nejvíc. Tam a na Okouna. Vzdych.

Přičtěte k tomu to, že celá věc měla vzniknout jako srdceryvný projekt od O2 a jste doma. Já v reklamce dělal a přesně takhle celý ten film působí - jako hezká věc, kterou značka udělá, aby byla milá, líbivá a mohla si vylepšit karmu za minulý kvartál. Ze své podstaty se ale musí doopravdy vyhnout čemukoli hlubšímu, doopravdy kontroverznímu nebo rozporuplnému. A hlavně projekt musí prodávat věci.

A V síti prodává.

Vít “Disney” Klusák

O Star Wars si můžete říkat, co chcete. Že je to kulturní milník. Že to změnilo miliony životů. Že každý další díl je filmovým svátkem. A všechno to může být pravda. Ale taky nikdy nesmažete fakt, že každý díl je tady od toho, aby prodával hračky. Stejně jako V síti. Přes všechny své pozitivní dopady musela dřív nebo později vykouknout cynická podstata projektu.

Takže jsme nejdřív měli V síti, potom V síti - school edition, pak V síti 18+ a rozhodně se těšíme na V síti 21+ super mega edition a dalších osmnáct director cutů přehlídky rozmazaných obličejů s doprovodným komentářem mluvícího penisu. Jestli si tohle nějaký film zaslouží, tak určitě V síti. Apokalypsa a V síti. Akorát Francis Coppola měl tolik slušnosti, aby na svoje hovadinky nevybíral finance od lidí na HitHitu.

V síti má kromě několika různých věrzí nově ještě merch. Jednoduché černé věci buď s jednorožcem, logem filmu nebo dvěma hláškami z něj. První je marketingový claim projektu “A nevadí ti, že mi je 12?”, druhá je “12, tak to je pohoda!”, z níž už se stihnul stát meme žijící vlastním životem. Tričko s citací úcyhla z internetu by asi mohlo být super vtipné, kdyby to ale nepřišlo od tvůrců dokumentu. Rozumíte; třeba kdyby vám kamarád přinesl tohle triko vyrobené pro potřeby jednoho večírku jako humor, vy byste s ním celou noc pařili na chatě než byste zahodili a už ho nikdy neoblékli.

To, že to prodávají sami autoři V síti je ale bizarní. Nejspíš předpokládají, že to budete brát tak, že podporujete ochranu dětí před obtěžováním. Přitom tím ale podporujete hlavně Víta Klusáka.

Můžeme taky?

Možná jsem jenom zahořklý, možná nechápu sílu a kouzlo filmového merche. Ostatně nejsem ten typ, který by si kupoval figurky filmových postaviček a sbíral Blue-ray disky, takže tomu z podstaty nerozumím. Ale i tak chápu, že tohle není akční jízda podle komiksu, V síti je film o pravých a existujících sexuálních predátorech. Je to ještě horší, než kdybyste si vzali černé tričko s nápisem "CÍTÍM TVOJÍ PÍČU" a tvrdili, že je to merch k Mlčení jehňátek. Je to trochu jako kdybyste si vzali triko s nápisem "HEIL HITLER!" a tvrdili, že je to reklamní tričko k Hanebným panchartům. A nenecháte se rozhodit, protože - jak říká FB stránka V síti ve svém prodejním postu - “Haters gonna hate”.

Vlastně můžem klidně začít prodávat merchandising k reálným událostem. A kdyby je měl dělat tým V síti, vždycky by hrábl do špatného hrníčku, jak říká klasik. Vzpomínáte na sametovou revoluci? Kupte dětem bílé plastové obušky a roztomilé přilbičky! A pro vás dospělé sběratelský kousek, hrst hrudních chlupů Zdeňka Ondráčka. Připomeňte si rok 1968 cool trikem, na kterém jsou cool vypadající tanky okupantů! Zelený nátělník Jiřího Kajínka je pak povinností každého fanouška českého justičního systému.

Podobné články

Doporučujeme

Další články