fb pixel Nestlé není jen čokoláda. Fikaný lékárník zachránil miliony dětí tím, že do mléka nadrtil sušenky – G.cz
Vyhledávání

Nestlé není jen čokoláda. Fikaný lékárník zachránil miliony dětí tím, že do mléka nadrtil sušenky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Když se řekne Nestlé, všem se automaticky vybaví nadnárodní korporace, která zásobuje všechny obchody světa cukrovinkami, mléčnými produkty, kosmetikou a dalšími výrobky. Málokdo ví, že zakladatelem této firmy byl švýcarský podnikatel a lékárník německého původu Henri Nestlé, jenž se proslavil tím, že vynalezl výživu pro kojence.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 10.8.2021, 08:55

Zachránce dětských životů

Příběh muže jménem Henri Nestlé je starý přes 200 let. Světoznámý zakladatel firmy Nestlé se narodil v roce 1814 v německém Frankfurtu nad Mohanem jako 11. dítě ze čtrnácti. 5 z jeho sourozenců však zemřelo ještě před jeho narozením. Když Nestlé vyrostl, rozhodl se, že se stane farmaceutickým asistentem. Cesty osudu ho však zavedly do švýcarského Vevey, kde se věnoval i jiným oborům, a tak postupně prodával olej do lamp, ocet, hnojiva, ale i cement. Dokonce vyráběl i první sycené limonády ve Švýcarsku, jenže se mu nepodařilo prorazit na trhu.

Zásadní zvrat v životě Nestlého znamenala dívka Emma. Tu si vzal do pěstounské péče společně se svou ženou Clémentine. Jeho choť, kterou si vzal až ve svých 46 letech, byla dcerou německého doktora, a byla to právě ona, kdo prozradil Henrimu, že za vysokou úmrtností novorozeňat stojí jejich podvýživa. Nestlé sám věděl, že mnoho jeho sourozenců se nedožilo dospělosti, takže k této problematice měl osobní vztah. Proto se rozhodl začít pracovat na alternativní kojenecké stravě, jež by plně nahradila mateřské mléko. Vzhledem k tomu, že disponoval farmaceutickým vzděláním, nezačínal úplně od nuly. Na vývoj výživy pro kojence se díval vždy odborným a logickým způsobem. Nakonec vymyslel recept, jenž se skládal z kravského mléka, cukru a mouky bez škrobu. A tak napekl sušenky z mouky a cukru, ty následně rozdrtil a smíchal s mlékem. To vše pak usušil a opět nadrtil. Tak vznikla v roce 1867 první kojenecká moučka, kterou nazval Farine Lactée.

Tato mléčná moučka slavila úspěch, protože nahradila již existující kojeneckou výživu, která měla o dost složitější recept a navíc dětem nechutnala. Nestlého produkt byl dobře skladný a měl delší trvanlivost, takže se časem rozhodlo o tom, že se bude vyrábět sériově a ve velkém. Světem se velmi rychle šířily příběhy, jak Nestlého mléčná moučka zachraňuje předčasně narozené děti. Tento výrobek navíc schválili i lékaři a vědci jako bezpečný. Během 7 let se Nestlého továrně podařilo vyrobit 1,6 milionu kartonů kojenecké výživy, kterou prodávala do 18 zemí světa, a to včetně Austrálie nebo Brazílie.

Nestlé byl však ceněný i díky svému marketingovému umu. Na základě rodinného erbu vytvořil logo firmy, jež symbolizovalo ptačí rodinku v hnízdě, a toto logo se s mírnými změnami používá vlastně dodnes.

O 8 let později, tedy v roce 1875, se Nestlé rozhodl všechny své továrny prodat velké akciové společnosti. Ta si ponechala v názvu jeho jméno i název značky. A tak Henri Nestlé odešel ve věku 61 let do zaslouženého důchodu. Podnikatelský duch ho však neopustil. Rozhodl se financovat obecní vodovod nebo veřejné osvětlení, což mu přinášelo zaručenou rentu. Nakonec zemřel v roce 1890 ve věku 76 let. Zanechal po sobě firmu, která v oblasti potravinářství a kosmetiky nemá dodnes ve světě konkurenci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články