fb pixel Komunistou do morku kostí: Když se moci v Sovětském svazu ujal šéf KGB Jurij Andropov – G.cz
Vyhledávání

Komunistou do morku kostí: Když se moci v Sovětském svazu ujal šéf KGB Jurij Andropov

Zdroj: TASS, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27778443

Po smrti dlouholetého sovětského vůdce Leonida Brežněva se stal novým generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu Jurij Andropov. Pro Andropova se jednalo o vyvrcholení jeho konstantního, dlouhého a vytrvalého postupu v hierarchii komunistické strany.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.12.2022, 09:17

Andropov

Jurij Andropov se narodil v Rusku v roce 1914 a ve 30. letech minulého století byl aktivním účastníkem Komunistického svazu mládeže. Za druhé světové války vedl skupinu partyzánských bojovníků, kteří operovali za nacistickými liniemi. Jeho činnost jej dovedla k různým pozicím v Moskvě, až byl v roce 1954 jmenován sovětským velvyslancem v Maďarsku.

Během maďarské krize v roce 1956 prokázal Andropov svou spolehlivost. Pečlivě lhal maďarskému premiérovi Imre Nagyovi o sovětských vojenských záměrech a později Nagye ujistil, že je v bezpečí před potenciální sovětskou odvetou.

V listopadu 1956 vjely do Budapešti sovětské tanky, Nagy byl zajat a v roce 1958 popraven. Andropovova práce v Maďarsku jej přivedla zpět do Moskvy, kde dále stoupal v řadách komunistické strany.

Šéfem KGB

V roce 1967 byl jmenován šéfem KGB, obávané ruské tajné policie. Jako zastánce tvrdé linie podporoval invazi do Československa v roce 1968 a dohlížel na zásahy proti disidentům, kterými byli např. Andrej Sacharov či Alexandr Solženicyn.

V roce 1982, kdy byl Brežněv smrtelně nemocný a rychle chřadl, Andropov opustil KGB a začal se ucházet o moc. Když Brežněv 10. listopadu 1982 zemřel, Andropov byl připraven převzít moc. Generálním tajemníkem byl jmenován 12. listopadu.

Jeho vláda byla sice krátká, ale zato velice „výživná“ a intenzivní. Doma se snažil oživit skomírající ruskou ekonomiku a bojoval proti korupci a rostoucímu alkoholismu mezi sovětskými občany.

Ochlazení vztahů se Západem

V zahraniční politice se Andropov postavil proti nekompromisně antikomunistické diplomacii prezidenta Ronalda Reagana. Vztahy mezi Spojenými státy a Sovětským svazem byly velice napjaté, když sovětští piloti v září roku 1983 sestřelili korejské dopravní letadlo.

Později téhož roku sovětští diplomaté přerušili jednání o snížení počtu jaderných sil středního doletu a o rozhovorech o omezení strategických zbraní (START). Andropov od počátku roku 1983 trpěl vysilujícími nemocemi a 9. února 1984 na jejich následky zemřel. Jeho nástupcem se stal Konstantin Černěnko. Ten zemřel o 13 měsíců později a na přerušené reformy, které Andropov rozpracoval, navázal Černěnkův nástupce Gorbačov.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články