fb pixel Díl I.: Maďarské povstání Sověti potlačili brutálním způsobem: Premiér Imre Nagy byl za svůj pokus o demokratizaci země popraven – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Maďarské povstání Sověti potlačili brutálním způsobem: Premiér Imre Nagy byl za svůj pokus o demokratizaci země popraven

Zdroj: The American Hungarian Federation - http://www.hungary1956.com/photos.htm, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1302761

Spontánní národní povstání, které začalo 23. října roku 1956, bylo již 4. listopadu krutě potlačeno sovětskými tanky a vojsky. Maďarský premiér Imre Nagy, jenž se pokusil zemi vést k demokratičtějšímu politickému systému, byl zajat a o dva roky později popraven. Během povstání byly zabity a zraněny tisíce lidí a téměř čtvrt milionu Maďarů v souvislosti s brutálním zákrokem okupační moci uprchlo ze země.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.11.2022, 19:20

Imre Nagy

Problémy v Maďarsku začaly eskalovat v říjnu roku 1956, kdy do ulic vyšly tisíce demonstrantů požadujících demokratičtější politický systém a také osvobození od sovětského útlaku.

V reakci na to jmenovali představitelé komunistické strany novým premiérem Imreho Nagye, bývalého premiéra, který byl za svou kritiku stalinské politiky ze strany odvolán. Nagy se snažil obnovit mírové rozpoložení v zemi a požádal Sověty, aby stáhli svá vojska z maďarského území.

Tanky v Budapešti

Sověti tak překvapivě učinili, ale Nagy se poté snažil maďarské povstání „uklidnit“ a podpořit zrušením vlády jedné strany. Oznámil také, že Maďarsko vystupuje z Varšavské smlouvy, což byla obdoba NATO v sovětském bloku.

Dne 4. listopadu 1956 proto vjely sovětské tanky do Budapešti, aby jednou provždy potlačily národní povstání a volání po změnách vedoucích k demokratizaci země. Vypukly kruté pouliční boje, ovšem masivní síla Sovětů zajistila komunistickému systému další vítězství.

V 5:20 ráno oznámil maďarský premiér Imre Nagy invazi národu v ponurém 35vteřinovém vysílání a prohlásil: „Naše vojska bojují. Vláda je na místě.“ Během několika hodin však Nagy požádal o azyl na jugoslávském velvyslanectví v Budapešti. Krátce nato byl zajat a o dva roky později popraven.

János Kádár a promoskevská vláda

Nagyův bývalý spolupracovník a nastávající nástupce János Kádár, který byl tajně dopraven z Moskvy do města Szolnok, 60 mil jihovýchodně od hlavního města, se připravoval na převzetí moci s podporou Moskvy.

Tato brutální sovětská vojenská akce byla v západním světě něčím naprosto nevídaným, proto byla také většina demokratického světa zákrokem šokována. Sovětský vůdce Nikita Chruščov slíbil ústup od stalinistické politiky a represí, jež byly tak typické v minulosti sovětského komunistického režimu.

Násilné akce v Budapešti ovšem naznačovaly něco úplně jiného. Odhaduje se, že v důsledku sovětského zákroku zemřelo 2 500 Maďarů a dalších minimálně 200 tisíc emigrovalo ze země.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články