fb pixel Začátek americké revoluce: Bitvu u Lexingtonu odstartoval nečekaný výstřel z děla – G.cz
Vyhledávání

Začátek americké revoluce: Bitvu u Lexingtonu odstartoval nečekaný výstřel z děla

Zdroj: Amos Doolittle, Ralph Earl - Humanities and Social Sciences Library / Print Collection, Miriam and Ira D. Wallach Division of Art, Prints and Photographs.), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12131353

19. dubna roku 1775 vpochodovalo kolem páté hodiny ranní 700 britských vojáků, kteří měli za úkol zajmout vůdce patriotů a zmocnit se jejich arzenálu, do Lexingtonu, kde na ně na městské zeleni čekalo 77 ozbrojených příslušníků domobrany pod vedením kapitána Johna Parkera. Britský major John Pitcairn nařídil skupině patriotů, aby se rozešla. Po chvíli váhání se Američané skutečně začali ze zeleně vytrácet, náhle se však ozval výstřel z blíže neurčeného děla a zelenou plochu brzy zahalil oblak dýmu z mušket. Americká revoluce začala.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.4.2024, 09:58

Odpor patriotů

V roce 1775 se napětí mezi americkými koloniemi a britskou vládou nebezpečně přiblížilo bodu zlomu, zejména ve státě Massachusetts, kde vůdci patriotů vytvořili stínovou revoluční vládu a vycvičili milice, aby se připravili na ozbrojený konflikt s britskými jednotkami, které okupovaly Boston. Na jaře roku 1775 obdržel generál Thomas Gage, britský guvernér Massachusetts, z Anglie instrukce, aby zabavil všechny zásoby zbraní a střelného prachu, které byly přístupné americkým povstalcům.

Dne 18. dubna nařídil britským jednotkám, aby vyrazily proti patriotům v Concordu a zajaly vůdce patriotů Samuela Adamse a Johna Hancocka, o nichž bylo známo, že se skrývají v Lexingtonu.

Začátek války

Bostonští patrioti se na takovou vojenskou akci Britů již nějakou dobu připravovali a poté, co se dozvěděli o britském plánu, dostali Paul Revere a William Dawes rozkaz, aby se vydali vyburcovat domobrance a varovat Adamse a Hancocka. Když britské jednotky dorazily do Lexingtonu, čekala tam již skupina svolané domobrany. Patrioti byli během několika minut rozprášeni, válka však začala, což vedlo k výzvám do zbraně na celém massachusettském venkově.

Když krátká bitva u Lexingtonu skončila, leželo na zemi osm mrtvých či smrtelně raněných Američanů a deset dalších bylo zraněno. Z řad Britů byl zraněn pouze jeden voják. Když britské jednotky kolem sedmé hodiny ranní dorazily do Concordu, ocitly se v obklíčení stovek ozbrojených patriotů. Podařilo se jim zničit vojenské zásoby, které Američané nashromáždili, ale brzy proti nim postupovala skupina příslušníků domobrany, která jim způsobila četné ztráty.

Americká revoluce

Podplukovník Francis Smith, velitel britských sil, nařídil svým mužům, aby se vrátili do Bostonu, aniž by se přímo střetli s Američany. Když se Britové vraceli 16 mil dlouhou cestou, byly jejich linie neustále pod střelbou patriotů, kteří na ně stříleli zpoza stromů, skal a kamenných zdí.

V Lexingtonu se domobrana kapitána Parkera pomstila a zabila několik britských vojáků, když Rudé kabáty spěšně procházely městem. Než Britové konečně dorazili do bezpečí Bostonu, bylo téměř 300 britských vojáků zabito, zraněno nebo pohřešováno. Patrioti utrpěli méně než 100 ztrát. Bitvy u Lexingtonu a Concordu byly prvními bitvami americké revoluce, konfliktu, který z koloniálního povstání přerostl ve světovou válku, z níž o sedm let později vznikly nezávislé Spojené státy americké.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články