fb pixel Jak se dělá válečná propaganda: Kačer Donald v roli nacisty dosáhl i na Oscara – G.cz
Vyhledávání

Jak se dělá válečná propaganda: Kačer Donald v roli nacisty dosáhl i na Oscara

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Kačer Donald je spolu s Mickey Mousem asi nejznámější kreslenou postavičkou z mysli Walta Disneyho. Na rozdíl od slavného myšáka má tenhle pták i řadu negativních vlastností, což z něj dělá o něco většího sympaťáka. Poprvé se objevil 9. června 1934, o šest let později dostal Oscara...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.6.2020, 09:00

Donald mezi nácky

Mickey Mouse je super, ale neštvalo vás někdy, že je to takový správňák? No, pokud ne vás, tak Walta Disneyho, jeho duchovního otce, rozhodně ano, a i z toho důvodu k populárnímu myšákovi vytvořil tak trochu protipól. Smolař Kačer Donald se poprvé objevil 9. června 1934 ve filmu The Wise Little Hen z cyklu Silly Symphonies 9. Kachní námořník, který nenosí kalhoty, dostal kromě těch dobrých také nějaké negativní vlastnosti, které Disney nechtěl dávat Mickeymu, což ale z toho lehce otravného kačera ve výsledku dělá o dost většího sympaťáka.

Snad i to přispělo o několik let později k zapojení Donalda do americké válečné propagandy. Šířit protinacistické myšlení mezi obyvateli Spojených států bylo nejsnazší skrze popkulturu, a tak v roce 1942 vznikl krátký animovaný snímek s názvem Der Fuehrer's Face, jehož hlavním hrdinou je právě Kačer Donald. Ten, nebožák, od rána do večera dře v německé zbrojovce. Ono tedy není přímo Německo, ale jistý "Nutzi Land". Místo pořádného jídla dostává jen pomyslnou skývu chleba, ale za to si může do úst stříkat aroma slaniny, aby si moc nestěžoval. A pokaždé, když vidí obrázek vůdce Nutzi Landu, musí zasalutovat. Neprozradíme vám, jak osmiminutový snímek končí, ale můžete se na něj podívat:

Scénář animovaného kraťasu napsali Joe Grant a Dick Huemer, režíroval ho Jack Cinney. Zároveň k filmu patřila i stejnojmenná titulní píseň od Spike Jonese, která se ještě před uvedením snímku stala hitem. Ostatně, úspěch slavil i film - v roce 1943 získal Oscara v kategorii Nejlepší krátký animák. Vzhledem k propagandistické povaze ho ale Disney nechtěl pouštět do standardní distribuce, a tak se k očím běžného diváka pořádně dostal až v roce 2004, kdy vyšel na DVD spolu s dalšími "ukrytými poklady" z Disneyho dílny. I tak ho ale tvůrci kreslených filmů v roce 1994 zvolili za 22. nejlepší animák všech dob.

Vydařeným kouskem Donaldova propagandistická úloha ovšem neskončila. Objevil se ještě v šesti krátkých kreslených epizodkách, v nichž si v úloze brance americké armády prošel vším od základního výcviku až po službu u letectva či na válečné lodi. Vlastně se Donald v kontextu propagandy stal tak populárním, že získal pomyslný titul jakéhosi armádního maskota. Když kreslený námořník se zobákem slavil 50. výročí "narození", americká armáda ho propustila ze služby, což se do té doby vlastně nikdy oficiálně nestalo, ačkoliv pozdější filmy a komiksy s Donaldovými příběhy se už v armádním prostředí neodehrávaly.

Z těch novějších jsou českému divákovi asi nejbližší Kačeří příběhy, ačkoliv sám Donald se tam objevuje jen zřídka. Hlavními hrdiny seriálu, který si české děti devadesátek užívaly vždy v sobotu dopoledne spolu s Rychlou rotou, jsou Donaldovi synovci Kulík, Dulík a Bubík. Donald je svěří do péče strýčkovi Skrblíkovi, který je bere na nejrůznější výpravy (nejen) za poklady. A stejně, jako má Mickey Mouse svou Minnie, má i Donald milou Daisy. V originálním znění je s postavou Donalda spojen americký herec Clarence Nash, který ho mluvil až do roku 1985. V českém znění Donalda mluví Zdeněk Štěpán a Pavel Franek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články