fb pixel V Japonsku objevili desetiletí ztracenou disneyovku: hraje v ní předchůdce Mickey Mouse – G.cz
Vyhledávání

V Japonsku objevili desetiletí ztracenou disneyovku: hraje v ní předchůdce Mickey Mouse

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V Japonsku byl objeven jeden z prvních animovaných filmů Walta Disneyho, jehož vznik se datuje do roku 1928. Jde o dvouminutový příběh králíka Oswalda, předchůdce legendárního Mickey Mouse. Krátký animovaný snímek objevil ve své sbírce Yasushi Watanabe, který jej zakoupil před 70 lety ještě jako teenager za pár drobných a vůbec netušil, o jak vzácný film se jedná.

Václav Roman
Václav Roman 16.11.2018, 15:02

Nečekaný objev

Nalezený krátký film se jmenuje „Neck n' Neck“. Hlavní hrdina králík Oswald v něm má rande a je pronásledován smečkou policejních psů, tolik stručně k ději. Japonská verze animáku byla přejmenována na „Mickey Manga Speedy“ a dnes 84-letý Watanabe ji koupil ve velkoobchodě s hračkami v Osace v době svých středoškolských studií. Dal za ni v přepočtu asi 4 dolary. Původně byla také vytvořena pětiminutová verze, ale dochovala se jen ta dvouminutová.

Až nyní mu došlo, že se jedná o jeden ze sedmi ztracených filmů. Watanabe si uvědomil, co má doma za poklad, když se dočetl, že se hledají ztracené filmy Walta Disneyho s postavičkou králíka Oswalda. Publikaci napsal někdejší Disneyho animátor David Bossert, který kromě popisu historie postavy neopomněl zmínit, že část raných animací je pryč, zmizela. Ne však všechny a ne nenávratně, ozval se Watanabe, který se historii animovaných filmů věnuje, přesto do té doby netušil, co ve své sbírce má.

S podezřením unikátního nálezu kontaktoval Bosserta i archiv Walta Disneye a dočkal se potvrzení, že se skutečně jedná o chybějící díl série. „Jsem velkým fanouškem Disneyho už hodně dlouho a těší mě, že jsem mohl sehrát tak významnou roli v tomto objevu,“ nechal se slyšet Watanabe.

Předchůdce Mickey Mouse

Postavička králíka Oswalda, v originále Oswald the Lucky Rabbit, vznikla v roce 1927 a ve dvacátých a třicátých letech se objevila v bezmála tří desítkách animovaných skečů. Jednalo se o animátorské začátky Walta Disneyho, který tehdy tvořil u studia Universal. Když si Disney založil vlastní společnost, zůstala práva na postavičku králíka Oswalda studiu Universal, která s ní mohla dělat filmy i bez Disneye. Walt Disney v roce 1928 vytvořil postavu Mickey Mouse, který má s králíkem Oswaldem mnoho společných rysů i vlastností.

Ke svému otci se Oswald vrátil až v roce 2006, kdy na Oswalda získala práva Disney Company. To už byl ovšem Walt Disney dávno mrtvý, zemřel v roce 1966. Zde se můžete podívat na jiný film s králíkem Oswaldem:

A když jsme u těch animovaných filmů, připomínáme menší bizár: Facebook si utahuje z nové české pohádky Bubeník a princezna. Film s příšernou animací stál 82 milionů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články