fb pixel 5 netradičních street artových kousků, které bychom chtěli potkávat i u nás – G.cz
Vyhledávání

5 netradičních street artových kousků, které bychom chtěli potkávat i u nás

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Pořádné pouliční umění nemá s vandalismem co do činění. Kvalitní street art totiž neničí a neotravuje, naopak - osvěžuje, roztahuje koutky, občas překvapí a někdy i nutí k zamyšlení.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 15.8.2017, 08:00

Tyhle street artové laskominy rozeseté po celém světě nejsou jen "obyčejné" malůvky po stěnách. Jejich tvůrci si s nimi pořádně vyhráli a zúročili při tom nejen prázdné šedé plochy.

1. Já ti ji vyšiju

Že je výšivka kýčovitá a hodí se leda tak pro staré panny? Chyba lávky. Sluší jí to i na domech, plotech, lavičkách i mřížích. Takhle krásně ozdobila dům ve španělské Valencii. Ale přišívá k sobě pohledy kolemjdoucích i jinde.

2. Německé duo Zebrating

Tohle je celkem majstrštyk. Obrázek sice uvidíte jen z určitého úhlu pohledu - pokud půjdete okolo, tak jen chvilku, ale ta bude stát za to. Nejspíš se vrátíte a onu chvilku si trochu prodloužíte.

3. Když se pouliční umění potká s přírodou

Tuhle symbiózu zdi pokreslené umělcem Nuxuno Xänem a zpoza ní vyčnívajícího stromu najdete ve Fort-de-France, hlavním městě ostrova Martinik. Ale podobné příležitosti se chopilo i spousta dalších pouličních umělců. Podívejte se do galerie.

4. Japonské poklopy na kanály

Pokud se ocitnete v Japonsku, nedívejte se jenom vzhůru - na mrakodrapy, ale i na zem. Japonci si totiž dávají záležet na všem a jejich estetickému cítění neunikla ani kanalizace. Zakopnout tu můžete o tisíce ozdobených poklopů.

5. Úchylné postavy od Marka Jenkinse

Na znepokojující a legrační postavy a jejich fragmenty, které vypadají jako živé, ovšem jsou naaranžovány v těch nejméně pravděpodobných pozicích a situacích americkým umělcem Markem Jenkinsem, narazíte v mnoha evropských i amerických městech. Tyhle se objevily v Puerto de Rosario na ostrově Fuerteventura, jednom z Kanárských ostrovů. Jenkins používá ulici jako interaktivní jeviště, přičemž kolemjdoucí se stávají samotnými herci.

Jeho práce je mírně šokující, což nejednou "ocenila" i policie. Ulice ale díky nim rozhodně ožívá. Kromě samotné tvorby soch s věrně lidskými parametry pořádá Mark Jenkins i různé workshopy a přednášky. V jedné, pojmenované Human City, porovnává lidi s krevními buňkami a ulice a chodníky prezentuje jako tepny, kterými proudí. Steet art pak označuje za výživný prvek, nikoli jako virus, jak ho vidí někteří škarohlídové.

Trochu jinou, ale stejně zajímavou ligu představují tyhle streetartové kousky určené do deštivých dnů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články