fb pixel Eurotrip: V americké komedii točené v Česku si Matt Damon "zazpíval" kultovní píseň – G.cz
Vyhledávání

Eurotrip: V americké komedii točené v Česku si Matt Damon "zazpíval" kultovní píseň

Zdroj: Profimedia

Před 20 lety se v kinech objevila teenagerská komedie o partě mladých Američanů, kteří zažívají dobrodružství napříč celou Evropou. Většina scén se přitom natáčela přímo v Praze a mnoho vedlejších rolí byla navíc obsazena tuzemskými herci. Ve snímku se navíc objevil i například David Hasselhoff nebo Matt Damon, který zde zazpíval dnes již legendární píseň "Scotty Doesn't Know".

Martin Miko
Martin Miko 14.3.2024, 13:26

Eurotrip po Praze

Americká komedie Eurotrip patří k tomu nejvtipnějšímu, co kdy bylo u nás v české koprodukci s hollywoodskými producenty natočeno. Pro Čechy je snímek pravděpodobně vtipnější než pro zbytek světa, protože je v něm skvělá narážka na Slovensko jakožto díru Evropy a navíc se v ní objeví i mnoho českých herců v neobvyklých rolích. A do toho navíc neuvěřitelně vtipná mini-role Matta Damona, který si zahrál drsného zpěváka punkové kapely, který na večírku zazpívá píseň o přítelkyni hlavního filmového hrdiny, která ho podvádí všude a Scotty přitom nic neví.

Právě píseň "Scotty Doesn't Know" neboli "Scotty to neví" film proslavila i na YouTube, kde má přes 26 milionů zhlédnutí. Píseň ve skutečnosti nezpívá Matt Damon, ale punk-rocková kapela Lustra. Text je přitom inspirován skutečným příběhem jednoho z kamarádů kapely. V Eurotripu se jedná o poutavý hit, který se stává fenoménem i v Evropě a hlavního hrdinu Scottyho celý film doprovází. Připomíná mu přitom to, jak mu jeho přítelkyně Fiona dala kopačky a přitom ho celou dobu podváděla s Donnym (Matt Damon).

Film, který vznikl ve spolupráci s českými producenty, se částečně odehrává v Praze, i když by měl zobrazovat evropské metropole. Například Bratislava je ve skutečnosti Praha, stejně jako scény z Paříže, které byly natáčeny před budovou Rudolfina. Scéna z Amsterdamu, kde hlavní postavy stojí na mostě, se natáčela na Kampě pod Karlovým mostem a interiéry Vatikánské baziliky jsou zobrazeny pomocí Národního muzea. International School of Prague v Nebušicích posloužila jako místo, kde se odehrávají úvodní scény filmu. Dokonce i scény, které by měly představovat pařížské nádraží a římské letiště, jsou ve skutečnosti zaznamenány na pražském Hlavním nádraží a letišti v Ruzyni.

Ve snímku se objeví i mnoho českých herců. Kromě blonďatého Petra Jákla uvidíte ve filmu například Lenku Vomočilovou, Viléma Holého, Miroslava Táborského, Davida Matáska nebo Olgu Lounovou. V rámci scény v podniku Vandersexxx máte také možnost vidět tři odhalené Češky a ještě nezapomínejme na francouzského fotbalového fanouška, který prchá před fanoušky Manchesteru United. Utíkajícího fandu ztvárnil bavič a režisér Jakub Kohák. Kromě toho se v Eurotripu objeví i řada světových hvězd. Role anglického fotbalového fanouška, který otevírá piva okem, se ujal Vinnie Jones. A menší roli zde má i u nás oblíbená seriálová „Xena“ Lucy Lawless. A na chvíli se zde mihne i legendární David Hasselhoff.

Film prý stál kolem 25 milionů dolarů, ale v USA vydělal pouze necelých 18. Celosvětově pak 22,6 milionu. Nicméně na streamovacích platformách ho určitě najdete, protože i po letech tento snímek neztrácí humor.

Pokud vás zajímá, jak Američané vidí evropské poměry a hlavně Slovensko, rozhodně doporučujeme si pustit film Eurotrip. Vidět Bratislavu vylíčenou jako zničený sídliště, na kterém si za dolar můžete koupit půlku hotelu i se služebnictvem, je prostě k nezaplacení.

Zdroje informací:

https://www.csfd.cz/film/154261-eurotrip/prehled/

https://en.wikipedia.org/wiki/EuroTrip

https://www.rottentomatoes.com/m/eurotrip

https://www.imdb.com/title/tt0356150/

https://www.vice.com/en/article/rnwax8/matt-damon-reddit-ama-euro-trip-scotty-doesnt-know

Podobné články

Doporučujeme

Další články