fb pixel
Vyhledávání

„Za otravu Bečvy nemůže DEZA,“ říká soudní znalec, kterému Kalousek nevěří nos mezi očima

Zdroj: profimedia

Kdo stojí za loňskou otravou řeky Bečvy? Podle soudního znalce Jiřího Klicpery je už viník znám, ovšem chemička DEZA, jež patří do holdingu Agrofert, s ní nemá nic společného. To řekl Klicpera v pořadu Reportéři ČT v pondělí večer. Všichni soudní znalci jsou samozřejmě vázáni mlčenlivostí, takže se jméno viníka dozvíme až po řádném vyšetřování, které mimochodem trvá déle, než jsme čekali. Že by se už konečně našel ten „správný“ znalec, ptá se internet.

Martin Miko
Martin Miko 2.2.2021, 11:12

Únik chemikálií do Bečvy se stále řeší

Kauza „Bečva“ patří mezi nejsledovanější ekologické katastrofy posledních let, ale bohužel ani po několikaměsíčním vyšetřováním se nikomu stále nepodařilo určit viníka. Kdo v září 2020 vypustil do řeky kyanid a nikl a otrávil tak přes 40 tun ryb? Tehdy chemikálie unikly do řeky v oblasti Valašského Meziříčí a zamořily více než 30kilometrový úsek až po Přerov. Nejhorší na tom je, že chemické látky unikly do řeky následně i v říjnu, listopadu a prosinci. Mezi hlavními podezřelými byla poměrně dlouho chemička DEZA z koncernu Agrofert, a to především kvůli investigativní reportáži Deníku Referendum, kterému se podařilo zjistit, že se v den úniku chemikálií do řeky odehrála v Babišově podniku havárie kaustifikační jednotky a mělo dojít i k úniku fenolů.

Jenže nyní se objevil soudní znalec Jiří Klicpera, který zpracovával klíčový soudní rozsudek a v pořadu Reportéři ČT, který byl odvysílán 1. února 2021, uvedl, že viník je už znám, a že DEZA za tím nestojí. Zároveň je však vázán mlčenlivostí, takže se ještě nějakou dobu pravděpodobně veřejnost nic nedozví. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyšetřuje tento případ už přes 4 měsíce a vše je pravděpodobně jinak, než se snažila zjistit média. „Byli jsme v DEZE, víme, jak to tam je, a DEZA skutečně je mimo podezření, tak jak to řekla inspekce hned na začátku,“ prozradil Klicpera pro Českou televizi, čímž vyloučil podnik z premiérova svěřeneckého fondu z podezření.

Ten pravý viník je prý už nějakou dobu znám, jak řekl Klicpera už před necelými dvěma týdny v rámci on-line debaty „Vodárenské čtvrtky“, ale nyní je prý hlavní tohoto viníka spíše usvědčit. Nicméně veřejnost nad tímto případem velmi pochybuje, protože se po tak dlouhé době objevují nějaké nové nečekané souvislosti, nad kterými zůstává rozum stát. Nicméně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) potvrdil, že by znalecký posudek měl být znám zhruba za měsíc, tedy v březnu.

Do případu se už v minulosti zapojila opozice v čele s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Opozičním stranám se dlouhodobě nelíbí proces vyšetřování, a proto by rády usilovaly o zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která se bude případem zabývat. K případu se vyjádřil i donedávna nejsilnější opoziční hlas a dnes již bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP09), jenž na sociálních sítích napsal: „Soudní znalec je ze zákona vázán mlčenlivostí, pokud ho zadavatel posudku mlčenlivosti nezprostí. Zajímalo by mě, proč znalec svoji povinnost porušil, popřípadě proč ho zadavatel jeho povinnosti zprostil. Není to první soudní znalec, kterému nevěřím nos mezi očima.“

Z ministra životního prostředí Richarda Brabce se navíc stal tento týden rekordman, jelikož je nejdéle sloužícím ministrem v historii naší země. Svou funkci vykonává již přes 7 let a podle všeho to vypadá, že chce ve funkci ještě nějakou dobu zůstat. K případu „Bečva“ se vyjádřil tak, že ho od začátku vyšetřuje policie, a ne Česká inspekce životního prostředí, jak si někteří lidé myslí.

Jestli se stane, co ministr životního prostředí slíbil, tak se veřejnost dozví pravdu už letos v březnu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články