fb pixel Chřipka je na ústupu, protiepidemická opatření na ni zabírají více než na covid
Vyhledávání

Covid nám možná pomůže s chřipkou, svět je teď jedna velká laboratoř, říkají experti

Zdroj: Pixabay - public domain

Chřipka minimálně pro tuto sezónu zatím zůstává ve stínu světové pandemie. A může za to dravost covidu i důkladné mytí rukou a rozestupy. Někteří odborníci ale varují, že i sezónní chřipka může ještě nečekaně udeřit.

Jan Studnička
Jan Studnička 1.2.2021, 15:25

Chřipka

Už v průběhu roku 2020 se řešila podivně hořkosladká zpráva: Běžná sezónní chřipka je na ústupu. Ve stínu pandemie nemoci covid-19 způsobené nebezpečným koronavirem se to nezdálo nijak významné, ale trend pokračuje. Odborníci se teď zajímají o to, jestli bude trend pokračovat… případně, co se díky němu můžeme dozvědět.

Tak třeba z Británie přicházejí vážně roztodivná čísla, co se sezónní chřipky týče. Počet případů tam klesl o pětadevadesát procent, což je nejméně za posledních sto třicet let. John McCauley, expert na chřipková onemocnění pod Světovou zdravotnickou organizací, dodal, že naposledy byla taková čísla vidět v roce, kdy se ještě počet případů chřipky počítal přes úmrtí pacientů. To byl rok 1888. Odborníci z Oxfordu mluví o tom, že chřipka byla „téměř vymýcena“.

Můžou za to hned dva jevy a oba jsou spojené s pandemií covidu. Tak zaprvé, rychlejší a dravější covid spíš vypátrá lidi s nízkou imunitou a ohrožené cílové skupiny a nakažení pak jdou do izolace. Druhým a důležitějším faktorem jsou pak všeobecná hygienická opatření. Díky rouškám, dezinfekci, rozestupům a důkladnému mytí rukou se nemá chřipka jak přenášet.

Velký experiment

Nad chřipkou nicméně není vyhráno. V rozhovoru pro Právo uvedl český epidemiolog Jan Kynčl, že chřipka může ještě překvapit a s plnou parádou to rozjet o pár týdnů později. A upozorňuje, že v této sezóně se naočkovalo jen o dvě stě tisíc lidí víc než je běžné.

I kdyby nás měla zasáhnout epidemie sezónní chřipky, už teď vědci ze situace hodně získali. Sonja Olsen z americké CDC upozorňuje, že pro výzkum přenosných chorob je současné období jeden velký experiment a vědci se mohou leccos naučit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články