fb pixel prezidentské volby USA 2020 – G.cz
Vyhledávání

prezidentské volby USA 2020

Volby příštího amerického prezidenta se konaly v úterý 3. listopadu 2020. Jednalo se 59. volby prezidenta Spojených států amerických. Vítěz se ujme úřadu prezidenta od 20. ledna 2021. Ačkoliv podle průzkumů měl Joe Biden náskok, po začátku sčítání hlasů se ukázalo, že souboj dvou kandidátů bude hodně vyrovnaný a napínavý. Nakonec v něm získal nejvíce hlasů Joe Biden a byl zvolen 46. prezidentem Spojených států amerických.

Kandidáti

Spolukandidáti

Spolukandidátem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa byl jeho viceprezident Mike Pence. Spolukandidátem Bidena byla Kamala Harris. Jorgensen měl jako spolukandidáta Spikea Cohena a Hawkins Angelu Walker.

Sčítání hlasů a nový americký prezident

Ačkoliv předběžné průzkumy favorizovaly Bidena, po začátku sčítání hlasů se volby ukázaly jako vyrovnané. 

K vítězství v amerických prezidentských volbách je třeba získat alespoň 270 volitelů. Každý stát má daný počet volitelů. Všechny pak získá ten z kandidátů, který v daném státě získal nejvíce hlasů. Biden nakonec získal ve volbách o zhruba 4 miliony více hlasů než Trump. Bidena volilo bezmála 75 milionů lidí, což je nevyšší číslo v historii těchto voleb.  V přepočtu na volitele měl Biden k 9. listopadu 2020 celkem 290 volitelů a Trump 214.