fb pixel Joe Biden vyhrál prezidentské volby v USA, Trump po čtyřech letech končí v Oválné pracovně – G.cz
Vyhledávání

Joe Biden vyhrál prezidentské volby v USA, Trump po čtyřech letech končí v Oválné pracovně

Zdroj: YouTube.com - BBC

Pensylvánie dopočítala a zvolila si svého rodáka Joea Bidena. S dvaceti voliteli za Pensylvánii je Biden na čísle 273, což znamená, že má místo v Bílém domě jisté. Na dopočítání hlasů v dalších se ještě čeká, stejně jako na jeho tiskovku, ale je rozhodnuto.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.11.2020, 12:26

“Vyhráváme!”

Po pěti letech, co Donald Trump mluví o tom, že postaví zeď, to byl nakonec jeho protikandidát Joe Biden, kterému se podařilo postavit zeď, konkrétně to byla mýtická “blue wall”, tedy modrá zeď. Tak se v Americké politice nazývá pásmo států, které hlasují pro demokraty… a která se pod kandidaturou Hillary Clinton sesypala před čtyřmi lety. Tradičně blue wall čítá všechny severovýchodní státy a celé západní pobřeží.

Při svém posledním výstupu k americkým občanům Joe Biden v podstatě zahodil opatrnost a řekl, že demokraté vyhrávají. “Podívejte se na čísla, hovoří jasně,” dodal. A měl pravdu, během posledních dní převzal vedení ve všech nerozhodnutých státech kromě Aljašky a Severní Karolíny, kde ztrácí jenom procento a půl. “Jedna z věcí, na které jsem velice hrdý je to, jak dobře si vedeme napříč celou Amerikou,” řekl Biden na meetingu. Myslel tím hlavně to, že demokratická výhra v Georgii je nečekaná, tam vyhrál demokrat poprvé za dvacet osm let, Arizonu vyhrál demokratický kandidát poprvé za čtyřiadvacet let.

Biden vyhrává i takzvaný popular vote, tedy celkový počet hlasů, v sobotu kolem poledne vedl o víc než čtyři miliony hlasů a pokud vyhraje všechny státy, ve kterých vede, půjde si pro tři stovky volitelů, přestože pro Bílý dům jich potřebuje jenom dvě stě sedmdesát.

“Lidé budou vyslyšeni!”

Biden nezapomněl zdůraznit, že je potřeba mít důvěru v demokratický proces a že každý občan bude vyslyšen. “Nedovolím, aby někdo zastavil sčítání legitimních hlasů,” dodal. Naráží tím pochopitelně na snahu úřadujícího prezidenta zastavit sčítání korespondenčních hlasů. Trump už rozeslal žaloby na všechny státy, kde v poslední fázi sčítání prohrává a jeho poslední projev byl natolik plný dezinformací, že ho odmítly vysílat hned čtyři velké mediální domy.

Mezitím už některá média spekulují o tom, co bude Trump dělat až nebude prezident. I někteří členové jeho štábu už chápou, že to asi letos neklapne, ale plánují kampaň #Trump2024, což… jak podotkl Jimmy Fallon: “Možná, pokud se dostane ven dřív za slušné chování.”

Podobné články

Doporučujeme

Další články