fb pixel Donald Trump – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump

Americký politik a podnikatel Donald Trump (celým jménem Donald John Trump) se narodil 14. června 1946 v New Yorku.

Donald Trump je 45. prezident Spojených států amerických, Jeho předchůdcem v úřadě byl Barack Obama. Do funkce nastoupil 20. ledna 2017.  Když nastupoval do úřadu amerického prezidenta, bylo mu 70 let. Stal se tak nejstarším tak nejstarším americkým prezidentem, kromě toho je také nejbohatší hlavou státu v historii Spojených států.

Dětství a studia Donalda Trumpa

Prarodiče Donalda Trumpa byli němečtí emigranti, kteří přišli do Spojených států v roce 1885. Trump se narodil jako čtvrté z pěti dětí, studoval na Kew-Forest School ve Forest Hills, v newyorské městské části Queens. Akademické vzdělání získal na New York Military Academy. Během studií na vojenské akademii působil v týmech amerického fotbalu a basketbalu. Studoval také na Fordham University, načež přestoupil na Wharton School patřící k Pensylvánské univerzitě. 

Podnikatel a bankrotář Donald Trump

Když v roce 1968 úspěšně dokončil studium ekonomie a finančnictví, nastoupil do otcovy firmy Trump Organization, kde odstartovala jeho podnikatelská kariéra, na jejíž rozjezd mu jeho otec poskytl úvěr ve výši jednoho milionu dolarů. Trump se pustil do revitalizace bytového komplexu Swifton Village v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho otec platil v té době v New Yorku za velkého stavebního podnikatele. A ze začátku se dařilo i Donaldu Trumpovi. V 80. letech se dostal do finanční krize a výrazně se zadlužil. Dluh se mu podařilo snížit až v polovině 90. let. Tehdy také spojil svoje kasína do společnosti Trump Hotels & Casino Resorts.

Trump je zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje kasina a hotely po celém světě. Stal se také předsedou a generálním ředitelem společnosti Trump Organization, která obchoduje s nemovitostmi. V říjnu 2016 byl podle Forbes 499. nejbohatším člověkem světa. Podepsal se pod řadu podnikatelských projektů (Trump Financial, Trump Sales and Leasing, Trump International Realty, Trump Restaurants a další).

Musel také několikrát vyhlásit bankrot – konkrétně v letech 1991, 1992, 2004 a 2009. K bankrotům došlo zejména v souvislosti s jeho nemovitostmi. 

Trump vlastní celou řadu nemovitostí. Například Trump Tower - jednu z nejcennějších nemovitostí v New Yorku, dále pak Trump World Tower.

Vstup do politiky

Do globálního povědomí se zapsal, když se rozhodl aktivně vstoupit do politiky. Na konci prvního volebního období Baracka Obamy byl sympatizantem tzv Birthers, což byla skupina lidí, která volala po předložení důkazů o tom, že se Obama narodil v USA. Kritizoval také zahraniční politiku USA, zejména pak bývalého amerického prezidenta Bushe za invazi do Iráku.

Politiku mu nebyla cizí ani před jeho prezidentskou kampaní. Už od konce 70. let organizačně i finančně podporoval některé volební kampaně. Do předvolebního boje o Bílý dům vstoupil poprvé v roce 2000, kdy se zapojil do primárek za Reformní stranu USA a vyhrál ve dvou státech. V roce 2014 se nechal slyšet, že znovu uvažuje o tom, že by kandidoval. Svou kandidaturu na prezidenta USA oznámil oficiálně v polovině června 2015. Tentokrát za Republikánskou stranu. 

Jeho předvolební hesla zněla: „Make America Great Again“ a „America first“. Jeho politická hvězda šla rychle vzhůru, na začátku května 2016 vyhrál ve 28 republikánských primárkách a shromážděních v unijních státech a teritoriích. Jeho dvěma hlavními soupeři byli Texaský senátor Ted Cruz a ohijský guvernér John Kasich, kteří záhy po jeho úspěších z kandidatury odstoupili. 

Z tábora Demokratické strany vzešla jeho hlavní soupeřka, tou se stala Hillary Clinton. Průzkumy naznačovaly, že půjde o hodně těsný souboj, ale Trump v nich měl mírně navrch. Trump si jako svého kandidáta na post viceprezidenta USA zvolil Mika Pence.

Americký prezident Donald Trump

Ve volbách, které se konaly 8. listopadu 2016 Trump zvítězil. Získal 306 hlasů volitelů (potřebných bylo alespoň 270). Jeho soupeřka získala nakonec jen 232 volitelů. 

V prvních měsících svého úřadování zvrátil některé z kroků Baracka Obamy. Například se rozhodl odstoupit od dohody o transpacifickém partnerství, Íránské jaderné smlouvy či od pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám. Hodně se také diskutovalo a ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Trump a koronavirus

Ve čtvrtek 1. října 2020 měl americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania Trump pozitivní test na koronavirus. Trump už byl předtím krátce v karanténě poté, co se prokázala nákaza u jeho poradkyně Hope Hicks.

"Dnes večer jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!" uvedl Trump ve čtvrtek na Twitteru. V pátek byl převezen vrtulníkem do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu, lékaři mu nasadili lék remdesivir a také koktejl protilátek REGN-COV2. Po třech dnech nemocnici opustil a zamířil opět do Bílého domu. 

V pondělí 12. října 2020 uvedl prezidentův lékař Sean Conley, že test Donalda Trumpa na koronavirus byl několik dní po sobě negativní. Podle Conleyho už tak prezident není nakažlivý.

O den později se vrátil do víru kampaně a vystoupil na předvolebním mýtinku. Volby prezidenta Spojených států amerických se konaly v úterý 3. listopadu 2020 a Trump v nich usiloval o znovuzvolení. Jeho protivníkem byl Joe Biden. Volby nakonec vyhrál Biden a Trump mu bude muset v lednu 2020 předat úřad amerického prezidenta.

Další články