fb pixel Biden, pomoc restauracím a fosa madagaskarská na procházce. Co mají společného? Je to pozitivní! – G.cz
Vyhledávání

Biden, pomoc restauracím a fosa madagaskarská na procházce. Co mají společného? Je to pozitivní!

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Říkali jsme si s kolegy již před pár dny, že bychom chtěli přinášet na Géčku i dobré zprávy, že těch katastrof čteme, slýcháme a vidíme kolem sebe snad až zbytečně moc. A tak jsme se rozhodli, že vám v neděli dopřejeme alespoň jeden veskrze optimistický článek. Minulý víkend jste se tak mohli dočíst, že v Mekáči začala Čechy tolik oblíbená sýrová sezóna, tento týden pozitivně hodnotíme, že Amerika má prezidenta, za kterého se nebude muset stydět. Ale je toho víc!

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 8.11.2020, 11:17

Bude se střídat, Donalde!

Určitě nikomu neuniklo, že novým prezidentem USA bude demokrat Joe Biden. Nikomu nic nevnucujeme, ale my tedy změnu nájemníka v Bílém domě vítáme. Takže tuto skutečnost rozhodně řadíme mezi důležité, pozitivní zprávy uplynulého týdne. Uznáváme, že stávající hlava USA Donald Trump je jiného názoru, který dává dost hlasitě najevo, ale přesto věříme, že mu "první dcera" Ivanka domluví a on si v Bílém domě ještě oslaví Vánoce a pak začne balit, aby se vše stihlo připravit pro svého nástupce.

Joe Biden už pronesl i vítězný projev, ve kterém poděkoval svým voličům za přesvědčivé vítězství v amerických prezidentských volbách. Chce být prezidentem jednoty, který bude zastupovat všechny Američany, a to i ty, kteří ho nevolili. Prohlásil, že chce obnovit duši USA. Jeho programové priority jsou boj s pandemií covidu-19, klimatické změny a vypořádání se se zakořeněným rasismem ve Spojených státech. "Lid tohoto národa promluvil. Dal nám jasné vítězství, přesvědčivé vítězství," řekl Biden ve městě Wilmington ve svém domovském státu Delaware, a to čtyři dny po uzavření volebních místností.

"Zavazuji se být prezidentem, který nechce rozdělovat, ale spojovat," sdělil také 77letý Biden. Obrátil se i přímo ke stoupencům Trumpa se slovy "pojďme si dát navzájem šanci" a pokračoval: "Je na čase nechat stranou drsné řeči, ubrat plyn, vzít se znovu v potaz, navzájem se znovu poslouchat. Teď je čas vyléčit Ameriku." Nastupující prezident také zdůraznil, že bude usilovat o spolupráci mezi demokraty a republikány. Budeme mu držet palce. Trump se zatím stáhnout nechce, vítězství demokratického kandidáta neuznal, povolal právníky a neustále vykřikuje něco o tom, že volby byly podvod, a že vyhrál on. Takové trucovité dítě, které odmítá opustit dětské hřiště, kde ho prostě už za náčelníka party nechtějí. Nepřipomíná vám to něco nebo spíš někoho? Radši toho nechme, aby ten případný někdo neměl pocit, že zde rozjíždíme nějakou kampaň. Ne, nic takového. My se jen snažíme šířit dobro.

Nic není nemožné

V souvislosti s Joe Bidenem vnímáme pozitivně i jeho volbu viceprezidenta, vlastně viceprezidentky. Po svůj bok si vybral Kamalu Harris, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Zároveň se nová viceprezidentka může stát vzorem pro celou řadu migrantů. Ona sam je dcerou migrantů a je tmavé pleti. Asi nikoho nepřekvapí, že Harris nepatří mezi oblíbence z řad věrných Donalda Trumpa. A nehoruje pro ni ani samotný "ještěprezident." Označují ji za vzteklou, šílenou a neomalenou. Harris si z toho ale moc nědělá. „Víte, moje matka měla jeden oblíbený citát, podle kterého se řídila, a který jsme přijaly i já a moje sestra: Nenechej nikoho, aby ti říkal, kdo jsi. Řekni jim to ty sama,“ kontrovala nová viceprezidentka.

Takže tolik zprávy z druhé polokoule. A co nového, pozitivního v našich končinách? Určitě něco najdeme.

Pomoc, která potěší a pomůže

Třeba takový Den okének. Podpořili jste včera svoji oblíbenou hospodu, bistro nebo restauraci? Jestli ne, tak to udělejte dneska. Zajděte si přímo k nim, k výdejnímu okénku pro oběd nebo večeři. Pomůžete jim. Až polovině z nich hrozí krach a o zaměstnání tak může přijít pěkná řádka lidí. A nejen, že uděláte dobrý skutek a ještě se parádně najíte, ale jako bonus se projdete a nebudete muset trávit čas u plotny. Jak se zpívá v jedné písničce: "Je přece neděle a mám dost času...". A to všechno dobré zprávy jsou!

U jídla ještě kraťounce zůstaneme. Pozitivní určitě je, že i v této době se můžeme pořád na něco těšit. Blíží se svátek svatého Martina a s ním i svatomartinské hody a také mladá svatomartinská vína. Sice se nebudeme bujaře veselit s hordou kamarádů, ale v kruhu rodinném to zakázané není. Takže honem k netu a podívat se na nabídky farmářů a vinařů. Pokud se nepovažujete za zdatného kuchaře, tak nevadí. Opět můžete podpořit restauratéry. Ti husí hody také chystají!

Máte rádi zoo? My ano. A i když se teď do žádné zatím ještě nemůže, tak nás potěšilo, že zvířatům se daří dobře. Přišla nám zpráva ze zoo v Táboře. Viděli jste animák Madagaskar? Pokud ano, tak si určitě vybavíte obávané fosy madagaskarské. Fosa je zvyklá na zájem publika. Přestože většinu dne tráví v korunách stromů, čas od času sleze na zem a předvádí své pružné ladné tělo zrakům návštěvníků. Osmiletý samec Masotra, také není nadšený, že je de facto v izolaci, ale i přesto sestále vydává na procházky po výběhu a vyhlíží své oblíbené publikum. Když ale jeho předvádění nemá kdo ocenit, odchází do své chráněné ubikace, kde už na něj čeká vydatný oběd. Při následném odpočinku pak má spoustu času dumat nad tím, kam všichni ti jeho obdivovatelé zmizeli.

Fosa madagaskarská je vrcholovým predátorem Madagaskaru. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku. Jde o velmi ohrožený druh, na Madagaskaru přežívá už jen kolem 2500 jedinců. V Česku fosu chovají pouze dvě zoologické zahrady a jedna z nich je právě ta táborská. Jen tak mimochodem, můžete se stát jejím adoptivním rodičem. Podívejte se na www.zootabor.eu.

Dáme to!

Pozitivně hodnotíme i fakt, že se zdá, že nákaza novým koronavirem začala pomalu klesat. Jo, sice to není tak rychle, jak bychom si představovali, ale o malé světlo v tunelu se určitě jedná. Navíc se ukazuje, že obyvatelé Prahy žádnou tragédii svojí návštěvou trhu na náplavce nezpůsobili. Naopak - Praha je teď covidovým premiantem, nákaza je v hlavním městě aktuálně na ústupu, počet nových případů klesá. A konečně kleslo i magické reprodukční číslo pod stejně magickou hodnotu 1. Podle údajů zveřejněných v sobotu je aktuálně na hodnotě 0,9.

Tak buďme všichni i nadále zodpovědní, ať těch dobrých zpráv i v souvislosti s Covidem - 19 můžeme přinášet čím dál víc.

Hezkou neděli!

P. S. Stejně si pohráváme s myšlenkou, že bychom jeden den psali jen samé dobré zprávy. Akorát se trochu se smutkem v duši bojíme, aby je někdo četl, když se říká, že dobrá zpráva není zpráva. Co si myslíte vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články