fb pixel Joe Biden zachraňuje Ameriku prezidentskou kandidaturou: Umírněný kandidát má v moři levičáků velkou šanci na poražení Trumpa – G.cz
Vyhledávání

Joe Biden zachraňuje Ameriku prezidentskou kandidaturou: Umírněný kandidát má v moři levičáků velkou šanci na poražení Trumpa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Bývalý americký viceprezident Joe Biden po měsících spekulací konečně ohlásil svou kandidaturu na post prezidenta Spojených států v nadcházejících volbách. Biden svou účast v boji o Bílý dům oznámil ve videu, kde varuje, že vše, co činí Ameriku Amerikou je kvůli současnému obyvateli Oválné pracovny Donaldu Trumpovi v sázce. Má populární druhý muž Obamovy administrativy šanci porazit republikánského prezidenta?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 25.4.2019, 13:27

Třetí Bidenova kandidatura

O kandidatuře Joea Bidena se spekulovalo již delší dobu – bývalý viceprezident má za sebou již dvě neúspěšné prezidentské kampaně. Prvně kandidoval již v roce 1988, kdy mu průzkumy dávaly zpočátku poměrně dobrou šanci a sám Biden se tehdy chlubil, že v případě svého zvolení by se stal nejmladším prezidentem od dob Johna F. Kennedyho (v případě své výhry v roce 2020 by naopak byl ve věku 78 let nejstarším prezidentem v americké historii).

Nakonec ale po skandálech s plagiátorstvím svých projevů rozhodl boj o úřad vzdát. Podruhé Biden kandidoval v roce 2008, ale po velice nízkém výsledku v iowských primárkách svou kandidaturu nakonec stáhl a později toho roku si ho budoucí prezident Barack Obama vybral jako svého viceprezidenta.

Liberál Biden v sevření levičáků

Je tradicí, že viceprezidenti po skončení svého volebního období kandidují na post hlavy státu, a proto se v roce 2016 vydatně očekávala Bidenova kandidatura. Ten nakonec zklamal své příznivce, když se kvůli smrti svého syna Beau Bidena na rakovinu rozhodl neúčastnit se prezidentských voleb. Biden v posledních měsících označoval toto své rozhodnutí za velkou chybu, jelikož si myslí, že by v posledních volbách dokázal porazit současného prezidenta Donalda Trump narozdíl od neúspěšné Hillary Clinton.

Právě na to sází většina komentátorů, kteří Bidenovi přisuzují největší šance na výhru kvůli jeho centristickým názorům a postojům – díky své umírněné politické pozici má tak bývalý viceprezident lepší vyhlídky získat si hlasy maloměstských voličů Demokratické strany, pro které jsou ostatní kandidáti v čele se socialistickým Berniem Sandersem a liberální Elizabeth Warren příliš radikální.

Biden ve svém videu, kterým uvedl svou kampaň apeluje na voliče, aby odmítli další vládnutí současného prezidenta, jenž podle Bidenových slov ubližuje americké pozici ve světě a odmítá tradiční hodnoty svobody a demokracie, na kterých byla země vybudovana. V krátkém klipu se objeví i záběry z neonacistických pochodů ve městě Charlottesville ze srpna 2017, během kterých zemřela jedna žena. Prezident Trump se tehdy stal terčem kritiky za svá slova, kterými odsoudil nejen pochodující rasisty, ale i jejich odpůrce na druhé straně.

"Pokud dáme Donaldu Trumpovi osm let v Bílém domě, navždy a zásadně změní charakter tohoto národa. A já nemůžu jen stát a dívat se, jak se to děje,“ říká Biden ve svém videu. Do prezidentských voleb zbývá 20 měsíců a do té doby čeká bývalého viceprezidenta ještě hodně práce. Nezbývá tedy než mu popřát hodně štěstí!

A tady si přečtěte, že budoucí ministryně spravedlnosti Benešová chce omezit funkční období státních zástupců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články