fb pixel Bitva o Bílý dům stále zuří, ale vypadá to, že modrá vlna dorazila – G.cz
Vyhledávání

Bitva o Bílý dům stále zuří, ale vypadá to, že modrá vlna dorazila

Zdroj: YouTube.com - Joe Biden

O post prezidenta Spojených států se stále bojuje na plné obrátky, ve většině států jsou oba kandidáti extrémně vyrovnaní, často se liší jenom o několik desítek tisíc hlasů. Celkově má ale demokratický kandidát Joe Biden k Oválné pracovně přeci jenom trochu blíž, takže Donald Trump svolává hromy, blesky a žaloby na korespondenční hlasy.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.11.2020, 18:56

Modrá vlna

USA Today dnes večer použilo krásnou větu, že lidé v Bidenově volebním štábu se snaží “nestřílet špunty nahlas”, aby nezahnali pomalu se blížící vítězství. Vypadá to, že blue wave, tedy modrá vlna demokratických hlasů, je jako kokain. Na party sice dorazí na poslední chvíli, ale pak to stojí za to.

V tuto chvíli stále ještě zuří bitva o několik klíčových států. Nevada, Arizona, Pensylvánie, Georgia, Wisconsin… v podstatě jsou v tuto chvíli všechny státy naprosto klíčové. Obzvlášť pro úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa, protože na počet volitelů prohrává o několik desítek a jeho vyzyvatel Joe Biden je v podstatě dva státy od Oválné pracovny.

To nicméně neznamená, že Trump ještě nemůže otočit. Naopak. Přestože se předpokládá, že korespondenční hlasy jsou z větší části zaslány demokraty, ve většině států jsou šance obou kandidátů tak neskutečně vyrovnané, že stačí pár tisíc hlasů sem nebo tam a na posledních několika procentech součtu se mohou ve vedení Biden s Trumpem protočit ještě několikrát. Trumpovy oči se upínají především k Pensylvánii, ve které se hraje o dvacet volitelů, takže Donaldovi by pomohla na cestě za vítězstvím, ale pokud spadne do klína demokratickému kandidátovi, je v podstatě po všem.

Celý internet si teď tropí žerty z Nevady, která má sečtených pouze 92 % hlasů, ale už v tuto chvíli tam Biden vede s náskokem téměř dvouprocentním. Taková Aljaška má sečtenou teprve polovinu hlasů, ale ta nikoho nevzrušuje, protože je tradičně republikánská a její volitelé jistě připadnou Trumpovi.

Já vám to spočítám!

Ve svých veřejných výstupech Donald Trump přešel z módu alfasamec do polohy ublíženého bojovníka za spravedlnost a neustále žvatlá konspirační teorie o tom, jak si demokrati někde kouzlí nové a nové podvodné hlasy. Došlo to tak daleko, že jeho tiskovku přestalo najednou vysílat hned několik velkých mediálních networků. MSNBC, ABC, NBC, všechna tahle média se rozhodla, že nebudou dál šířit Trumpovy dezinformace.

Mezitím prezident Spojených států rozesílá žaloby na všechny všechny státy, které měly tu drzost ho nezvolit, a vzteká se jako děcko. Některé návrhy žalob už byly odmítnuty, jiné uvedly do chodu právní řízení. Trumpa mimochodem v jeho chování podporuje nejen jeho štáb, ale i jeho rodina. Dnes měl Donald Jr. projev, ve kterém zmínil starou dobrou klasiku: “Demokraté taky přece musí chtít vyšetřování. Pokud nemají co skrývat, nemusí se bát.”

Stát Georgia už přepočítávat hlasy začal, protože tam se hraje o šestnáct volitelů, jde o tradičně republikánský stát a přesto tam před pár hodinami převzal vedení Biden.

Podobné články

Doporučujeme

Další články