fb pixel Prezidentské volby v USA: Biden zatím vítězí, Američané vyšli do ulic – G.cz
Vyhledávání

Prezidentské volby v USA: Biden zatím vítězí, Američané vyšli do ulic

Zdroj: Profimedia.cz

Ve Spojených státech jde boj o prezidentského křesla do svého finále. A rozhodně se nezdá, že by se jednalo o boj v bílých rukavičkách. Zatím se nedá stoprocentně říct, kdo usedne do Oválné pracovny, ale demokratický kandidát Joe Biden si udržuje náskok před současným prezidentem Donaldem Trumpem, který je kandidátem republikánů. A to se Trumpovi a jeho stoupencům nelíbí. Do ulic již vyšli lidé se zbraněnimi a hrozí ozbrojené střety.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 5.11.2020, 12:22

Donald Trump obhajuje za republikány, bývalý viceprezident Joe Biden chce do Bílého domu za demokraty, to je všeobecně známá skutečnost, která nyní upozadila i covidové celosvětové šílenství. Již v noci vyšlo najevo, že demokratický uchazeč o post prezidenta USA Joe Biden získal v letošních prezidentských volbách největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Sčítání hlasů sice ještě pokračuje, ale podle agentury AP má na kontě již přes 71,6 milionu hlasů. Překonal tak dosavadní rekord někdejšího prezidenta Baracka Obamy z roku 2008. Právě Obamovi dělal Biden osm let viceprezidenta. „Po dlouhém nočním sčítání je jasné, že jsme získali dost států na to, abychom dosáhli potřebných 270 volitelů nutných pro vítězství prezidentské funkce. Nevystupuji proto, abych se prohlásil za vítěze, ale proto, abych řekl, že věříme, že až bude dopočítáno, budeme vítězi,” věří si Biden.

Doslova celý svět teď upírá pozornost ke státům, kde se stále dopočítávají hlasy. A právě zde se ukazuje, že Biden sbírá další hlasy. Což se Donaldu Trumpovi nelíbí a požaduje zastavení sčítání v Pensylvánii, Michiganu a Georgii.

Trump již několikrát nahlas vyřkl, že korespondenční hlasy, které jsou proti němu, za podvod. Jeho tým už také oznámil záměr žádat o přepočet hlasů ve Wisconsinu. Trumpova kampaň se již také nechala slyšet, že podala žalobu k „zastavení sčítání hlasů“ v Michiganu a stejně tak i v Pensylvánii. Později republikáni oznámili, že žalobu za účelem zastavit sčítání hlasů podají i v Georgii.

A do ulic vyšli protestovat stoupenci obou kandidátů. V davu se někde objevili i ozbrojení lidé. V Arizoně kvůli tomu hlídá jednu z volebních místností policie. Ke střetu obou táborů došlo v Las Vegas.

Velké protesty jsou hlášené z Portlandu (Oregon), kde policie zatkla nejméně deset lidí, kde někteří z protestujících proti Trumpovi páchali výtržnosti a rozbíjeli výlohy. Guvernérka Kate Brownová prodloužila stav nouze, protože očekává další nepokoje a povolala příslušníky národní gardy. Zatýkalo se i v Minneapolisu, kde zhruba dvě stovky lidí protestovaly proti Trumpovi a zablokovaly důležitou dopravní tepnu.

Demonstrace na podporu Bidena propukly v New Yorku.Sešly se tam stovky lidí, kteří apelovali na klidný průběh sčítání. Někteří z nich mávali vlajkami a měli nápisy jako "spočítejte každý hlas, každý hlas se počítá". Na sociálních sítích místní policie se ale objevily fotografie hořících hromad odpadků, které měly zapálit někteří z protestujících. I zde se kvůli výtržnictví zatýkalo.

Nepokoje ale hlásí také v Atlantě, Oaklandu, Chicagu či Filadelfii.

Právě v již zmiňované Arizoně, - hraje se tam o 11 volitelů, bylo aktuálně sečteno 86 procent hlasů. Joe Biden zde vede se ziskem 50,5 procenta. Trump naopak ztrácí. Analytik Nate Silver ale upozorňuje, že v další várce korespondenčních hlasů, která zbývá sečíst, je mnohem více hlasů od registrovaných republikánů než mezi těmi, co byly sečteny na začátku.

Letošní volby provází obrovský zájem ze strany voličů. Dosavadní výsledky zatím ukazují, že volební účast bude nejvyšší za poslední více než století. Agentura Bloomerg zveřejnila model, ze kterého vychází, že své právo volit využije 157 až 165 milionu lidí, což bude asi 68,6 až 72,1 procent všech Američanů, kteří volit mohou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články