fb pixel Karel Janeček: Covidoví inkvizitoři jsou neracionální lidé, kteří dehonestují oponenty a omezují naši svobodu – G.cz
Vyhledávání

Karel Janeček: Covidoví inkvizitoři jsou neracionální lidé, kteří dehonestují oponenty a omezují naši svobodu

Zdroj: Facebook - Karel Janeček (se souhlasem Karla Janečka)
Martin Miko
Martin Miko 14.4.2021, 08:40

Karel Janeček o covidových inkvizitorech

Český mecenáš, matematik a vizionář Karel Janeček představil v rámci svého blogu nový termín, o němž pravděpodobně v budoucnu ještě uslyšíme. Tím termínem máme na mysli covidové inkvizitory. O co vlastně jde? Jak vysvětluje i sám Janeček, tak v minulosti byli inkvizitoři lidé, kteří prosazovali zdánlivě racionální název, kdy rácio je podmíněno vírou v pevně daný axiom nebo účel. „Pevná víra způsobuje, že inkvizitor se v extrému stává až fanatikem, který je schopen dopustit se jakéhokoliv zla,“ popisuje český matematik. A co dělá takový fanatik? Svému tvrzení věrně věří až do takové míry, že ho nezajímají žádné jiné názory, nepouští se do racionální diskuze a všechny opačně smýšlející lidi se snaží dehonestovat nebo pošpinit. Inkvizitoři se tedy nebáli a vlastně ani dodnes nebojí aktivně a velmi radikálně zasahovat do svobod ostatních. „Za inkvizitory lze považovat vedle mocných lidí se společenským statusem a vysokým postavením i jejich ‚patolízaly‘, a to jak ty obecně respektované, tak i například neúspěšné a přitom značně ambiciózní vědce,“ pokračuje ve výkladu.

A kdo je vlastně ten covidový inkvizitor, když už známe definici toho běžného? A čím se od sebe liší? „Vírou covidového inkvizitora je účelová funkce ‚minimalizace úmrtí na covid‘. Tomuhle účelu podřizuje vše, s minimální reflexí zásadních důsledků covidových opatření na populaci. Pro strom nevidí les a málo vnímá či odmítá vnímat závažné důsledky omezení na psychické a fyzické zdraví celé populace včetně dětí, které ve výsledku přinášejí obrovské množství traumat a utrpení. Opatření v konečném důsledku zkracují lidské životy a způsobují větší ztrátu života, než samotný virus,“ popisuje Janeček a dále poukazuje na další zásadní problémy ekonomického rázu, které prozatím nejsou vidět. A proč se známý matematik rozhodl pro tento název? Inkvizitoři totiž byli známí už v dobách středověku jakožto lidé, kteří soudili a rozhodovali o osudech druhých a k tomu museli alespoň předstírat schopnost racionálního myšlení. Nicméně kromě prostředí a doby se ti současní covidoví od těch středověkých příliš neliší.

Podle Janečka se covidoví inkvizitoři poohlížejí jen na některé vědecké argumenty ze všech oblastí vědy a pro změnu ty, které se jim nehodí „do krámu“, přehlíží. Tímto způsobem se jim pak efektivněji daří strašit veřejnost, prosazovat další a další opatření a zároveň omezovat svobodu. Tímto způsobem se naopak dostává většinová společnost do ohrožení, protože tento způsob života bude mít negativní vlivy na naše zdraví.

Naštěstí tu už nemáme středověk, takže nás ti covidoví inkvizitoři už nemůžou upálit na hranici nebo nám useknout hlavu, nicméně stále tu existují mnohé principy strašení nebo okamžitá dehonestace oponentů. Janeček tvrdí, že covidová opatření způsobují ztráty na životech jinak, a to minimálně v kvantitativně horší míře. „Obzvláště hrozný je fakt, že covidoví inkvizitoři čeští jsou ochotni i účelově obětovat vzdělání a budoucnost našich děti na bázi ničím nepodložených rádoby-matematických predikcí. Dnes již přitom máme k dispozici studie od nás i z jiných zemí, které ukazují, že dítě, když už je nakažené, má viru mnohem méně a uzavření škol nemá zásadní význam na šíření viru. Je to nesmysl, protože dlouhodobé uzavření škol je kvůli drastickým důsledkům neobhajitelné, i kdyby přenos ve školách byl relativně významný,“ říká známý český miliardář.

Za poslední rok jsme přišli o mnoho svobod a práv. V blízké budoucnosti nám navíc hrozí ekonomická krize a dlouhodobá ztráta mnoha věcí, na něž jsme byli ještě před rokem zvyklí. Pokud vás zajímá celý článek od Karla Janečka, určitě doporučujeme následující odkaz.

Souhlasíte s názorem Karla Janečka? Napište nám do komentáře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články