fb pixel Rozvolněné Česko: Od pondělí se můžete opět potkat v hospodě s přáteli, není to krása? – G.cz
Vyhledávání

Rozvolněné Česko: Od pondělí se můžete opět potkat v hospodě s přáteli, není to krása?

Zdroj: Profimedia.cz

Od pondělí se v Česku dočkáme otevření restaurací, kasín, bazénů, klubů, diskoték, saun i wellnessů, jak oznámil staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Vláda navíc rozhodla, že se od příštího týdne otevřou i vnitřní prostory restaurací, čímž zareagovala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Vojtěch by sice s tímto rozvolňováním raději počkal, ale zároveň bude respektovat rozhodnutí soudů.

Martin Miko
Martin Miko 28.5.2021, 11:04

Česko se těší na návrat do hospod

Od pondělí se Česko opět vrátí o krok blíž k normálnímu životu. K tomu nám samozřejmě nepomohla naše vláda, nýbrž rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci Ministerstva zdravotnictví uzavírat plošné služby,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), čímž naznačil, že zde není prostor pro plošná opatření. Následně dodal, že proti tomu podá ústavní stížnost. A co to pro nás v překladu znamená? Že se od pondělí mohou otevřít restaurace, bazény, sauny, diskotéky, kluby a další služby a vnitřní prostory, které jsme doposud využívat nemohli.

Samotný Vojtěch, jenž je ve funkci necelé dva dny, si myslí, že by bylo mnohem vhodnější počkat až do 14. června, jak bylo dříve avizováno. Jenže rozhodnutí Nejvyššího právního soudu to vidí jinak. Pravidla přitom budou stejná jako u dalších činností, tedy povinný test, očkování nebo prodělání covidu v posledních 90 dnech. Výhodou je, že bude stačit i samotest. Co se týče restaurací, tak hostů bude moct býti tolik, kolik se nachází v podniku míst k sezení. U jednoho stolu navíc budou smět sedět pouze 4 lidé a zakázán bude tanec a živá hudba. Dále nezapomínejte na rozestupy, nošení ochranných pomůcek a dezinfekci.

Kromě toho se otevřou i šatny u všech vnitřních sportovišť, nejen u bazénů. V šatnách přitom bude muset být dodržena kapacita – jedna osoba na 15 metrů čtverečních. K 31. květnu se otevřou také kluby a diskotéky. Problém je však v tom, že v nich vláda zakázala tancovat. Tento zákaz má zamezit kontaktům mezi lidmi. Lidé se i tak mohou bavit, konzumovat a posedět za doprovodu hudby. Nicméně v klubech i na diskotékách budou všeobecně platit přísnější pravidla pro všechny. Návštěvníci budou muset mít antigenní nebo PCR test provedený od zdravotníka. Samotesty v tomto případě stačit nebudou. Kromě diskoték se otevřou také herny a kasina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články