fb pixel KOMENTÁŘ: Válek chce do hry vrátit PCR testování. Jde o epidemiologicky i ekonomicky rozumný krok – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Válek chce do hry vrátit PCR testování. Jde o epidemiologicky i ekonomicky rozumný krok

Zdroj: Profimedia

Jakou strategii zvolí v boji s covidem nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)? To řešil v aktuálním komentáři Lukáš Kovanda.

Martin Miko
Martin Miko 25.11.2021, 10:43

Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na dnešní tiskové konferenci představitelů předpokládané nadcházející vlády uvedl, že by jako „vstupenka“ do restaurací, gastrozařízení a obecně provozoven sektoru služeb mohl sloužit dostatečně čerstvý negativní PCR test. Válek doplnil, že si je jistý existencí kapacity pro dostatečné testování tímto typem testů.

Umožnění přístupu lidem s negativním PCR testem má svou epidemiologickou i ekonomickou logiku. Platí totiž, že také očkovaní lidé mohou nákazu covidem-19 přenášet. Například vakcína Janssen, kterou se nadále očkují lidé i na Hlavním nádraží Praha, má podle studie zveřejněné v listopadu ve vědeckém žurnálu Science aktuálně účinnost proti přenosu nákazy pouze zhruba třináct procent. Čerstvý PCR test je tedy v řadě případů mnohem spolehlivějším dokladem bezinfekčnosti než doklad o plném očkování. Podle Válka by se PCR testy museli prokazovat také očkovaní lidé, pokud jim od druhé dávky uplynulo více než šest měsíců a dosud nemají dávku třetí.

Krok má smysl i ekonomicky, neboť prokazování PCR testy by mělo umožnit přístup do provozoven služeb i lidem, kteří očkování odmítají. Nastupující Fialova vláda totiž na zmíněné tiskové konferenci zopakovala, že povinné očkování zavádět nehodlá. V dospělé populaci ČR tak i v příštích dlouhých měsících mohou přetrvávat až nižší desítky procent osob, které očkovány nejsou. Jejich trvalejší odliv z restaurací a dalších provozoven služeb samozřejmě znamená citelný pokles příslušných tržeb, v řádu desítek procent. Pokud se tito lidé alespoň zčásti vrátí, návštěvnost daných podniků se zlepší. A to i proto, že se mezi očkovanými zmírní tendence ke spontánnímu lockdownu. Zařízení totiž budou moct navštěvovat pouze ti, co jsou poměrně čerstvě plně naočkováni, nebo ti, kteří disponují negativním PCR testem. Opadne tak obava z přenosu nákazy. Do daného podniku, třeba restaurace, tak zavítají ochotněji i lidé, kteří se tak nyní zdráhají učinit.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články