fb pixel Dominik Hašek – G.cz
Vyhledávání

Dominik Hašek

Někdejší český hokejový brankář Dominik Hašek se narodil 29. ledna 1965 v Pardubicích. Jeho rodné příjmení zní Kaštánek a je též známý pod přezdívkou Dominátor.

S hokejem začal v šesti letech v rodných Pardubicích. V naší nejvyšší lize (tehdy československé) si zachytal poprvé v 16 letech za tým Tesla Pardubice. V 18 letech se pak stal nejmladším reprezentačním brankářem v československé historii. V letech 1987 a 1989 vyhrál s týmem Pardubic titul mistra republiky.

V sezóně 1990/1991 odešel chytat do zámoří, kde během své hokejové kariéry hrál za kluby Indianapolis Ice, Chicago Blackhawks, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings a Ottawa Senators. Stanley Cup vyhrál poprvé v sezóně 2001/2002 s týmem Detroit Red Wings, podruhé pak zdvihl tuto trofej nad hlavu v sezóně 2007/2008, kdy hrál také za Detroit. Poté následovala roční pauza, po které přišla na řadu sezóna v české extralize. Hašek naskočil za HC Pardubice, se kterými vyhrál titul. Sezńou 2011/2012 odchytal v ruské Kontinentální hokejové lize za tým HC Spartak Moskva.

Je držitelem zlaté olympijské medaile, kterou si přivezl v roce 1998 z Nagana. V roce 2006 vybojoval bronzovou olympijskou medaili na zimních olympijských hrách v Turíně. Má jednu stříbrnou a tři bronzové medaile z Mistrovství světa v ledním hokeji. Stanley Cup vyhrál dvakrát, a dvakrát skončil ve finále NHL coby poražený.

Hašek je šestinásobný nositel Vezina Trophy a dvojnásobný vítěz Hart Memorial Trophy.

Ještě během sportovní kariéry se pustil do podnikání se sportovním zbožím. Značku Dominátor provozoval Hašek po dobu deseti let, ale moc radosti a peněz mu nepřinesla. Neúspěšné podnikání jej vyšlo na 80 milionů korun, ale to jej neodradilo a uvedl na trh nápoj Smarty Drink. Kvůli bizarní marketingové propagaci však sklidil posměch.

V roce 2019 se z něj stal politický aktivita a vystupuje na demonstracích pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii

 

Další články