fb pixel Střet zájmů, který bude Česko stát majlant: Když volič ANO zaplatí 500 korun, bude líp – G.cz
Vyhledávání

Střet zájmů, který bude Česko stát majlant: Když volič ANO zaplatí 500 korun, bude líp

Zdroj: profimedia.cz

Měsíc prosinec nezačal pro premiéra Andreje Babiše příliš dobře. Prvního prosince bylo oznámeno, že je předseda vlády ve střetu zájmu, druhého zase, že je audit o Agrofertu a Babišovi konečný a třetí den se premiér rozhoduje, jestli kvůli auditu podá žalobu na Evropskou komisi. Čtvrtý den, tedy zítra, má navíc nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnout o kauze Čapí hnízdo. A na konci týdne možná necháme do rádia panu Babišovi zahrát písničku Osmý den od kapely Olympic.

Martin Miko
Martin Miko 3.12.2019, 16:03

Česko bude platit za Babiše

Prosinec podle Andreje Babiše není zrovna dvakrát úspěšný. Česko totiž kvůli jeho střetu zájmů bude muset vrátit až půl miliardy korun. Za tuto sumu byste mohli nakrmit tisíce hladových dětí z dětských domovů nebo postavit několik stovek dětských hřišť. Nic horšího se nemohlo stát než stoprocentní korekce, jak se shodují odborníci. Tyto informace přinesl server Neovlivní.cz, který má prý dosud nezveřejněné informace z auditu k dispozici.

Agrofert tedy podle všech informací získal dotace neoprávněně a Brusel většinu připomínek odmítl, což v překladu znamená, že rozhodnutí Evropské komise stále platí a Česká republika se pořádně prohne. Otázkou tedy hlavně zůstává, o kolik peněz přesně půjde. Částku půl miliardy však nebude muset vracet Agrofert, nýbrž Česká republika, protože se jedná o peníze, které Agrofert získal od Česka a EU je měla naší zemi proplatit, jenže to se kvůli střetu zájmu nestane. Jediné, co se stane, je skutečnost, že se vše zaplatí ze státního rozpočtu, jak popisují Neovlivní.cz.

Babiš samozřejmě neustále odmítá celou tuto kauzu a s vracením dotací samozřejmě nepočítá. Tvrdí, že by se vše mělo řešit podle českých zákonů a předpisů a on přece splnil zákon „lex Babiš“. Otázkou však je, jestli vážně dojde k soudnímu sporu mezi ním a Evropskou komisí. Právníci i odborníci tvrdí, že je to pro premiéra předem prohraný spor.

Jak tohle celé dopadne? Počkáme si minimálně do zítra, kdy se dozvíme od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana verdikt o kauze Čapí hnízdo. Ani tato kauza nehraje Andreji Babišovi příliš do karet. Suma sumarum začátek prosince nebyl k panu premiérovi příliš milosrdný.

A zde se dozvíte, kdo se možná stane příštím českým prezidentem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články