fb pixel
Vyhledávání

Příchod Anděla smrti aneb Když Osvětim získala nového „lékaře“ Josefa Mengeleho

Zdroj: Neznámý autor, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39226962

Dne 30. května roku 1943 došlo ve vyhlazovacím táboře v polské Osvětimi k příjezdu nového „lékaře“. Tím však nebyl nikdo jiný než tehdy 32letý Josef Mengele, muž, který si kvůli zrůdnostem, které prováděl, vysloužil přezdívku „Anděl smrti“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.6.2024, 11:36

Mengele

Mengele se narodil 16. března roku 1911 v Bavorsku a studoval filozofii u Alfreda Rosenberga, jehož rasové teorie ho velmi ovlivnily. V roce 1934, již jako člen nacistické strany, nastoupil do výzkumného týmu Ústavu pro dědičnou biologii a rasovou hygienu.

Po příjezdu do Osvětimi a v touze po postupu v lékařské kariéře publikováním „převratných“ prací začal experimentovat na živých židovských vězních. Pod rouškou lékařské „léčby“ aplikoval tisícům vězňů injekce nebo nařídil, aby je aplikovali jiní, a to se vším od benzinu po chloroform.

Pseudověda

Měl také zálibu ve studiu dvojčat, která pitval. Mengelemu se po válce podařilo uniknout vězení, nejprve pracoval jako stájník na statku v Bavorsku a poté se dostal do Jižní Ameriky.

V roce 1959 se stal občanem Paraguaye. Později se přestěhoval do Brazílie, kde se setkal s dalším bývalým členem nacistické strany Wolfgangem Gerhardem. V roce 1985 se do Brazílie vydal mezinárodní tým forenzních expertů, aby Mengeleho hledal.

Lov

Zjistili, že muž jménem Gerhard, o němž se však domnívali, že je Mengele, zemřel v roce 1979 na mrtvici při plavání. Zubní záznamy později potvrdily, že Mengele v určitém okamžiku převzal Gerhardovu identitu a ve skutečnosti byl obětí mrtvice.

Josef Mengele tak žil celých 35 let na útěku v tajnosti s padělanými doklady. Mossad měl Mengeleho určitou dobu na mušce, ovšem vzhledem k tehdejšímu trendu navazování přátelských vztahů se státy Jižní Ameriky se nakonec rozhodl hledat nepřátele „blíže k domovu“. Tělesné pozůstatky byly lovci nacistů objeveny až 6. června roku 1986, přičemž totožnost byla identifikována pomocí DNA testů až v roce 1992.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články