fb pixel Konec Heinricha Himmlera: Nacistický šéf SS se považoval za převtěleného středověkého krále, na konci války spáchal sebevraždu – G.cz
Vyhledávání

Konec Heinricha Himmlera: Nacistický šéf SS se považoval za převtěleného středověkého krále, na konci války spáchal sebevraždu

Zdroj: Sutton L (Sgt): No 5 Army Film & Photographic Unit, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=472788

Dne 23. května roku 1945 spáchal sebevraždu Heinrich Himmler, šéf SS, šéf gestapa a architekt Hitlerova programu na vyhlazení Židů. Svůj život ukončila jedna z největších zrůd Hitlerova nejbližšího okolí jen den po zatčení Brity.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.5.2024, 15:27

Šéf Waffen-SS

Jako šéf Waffen-Schutzstaffel, tedy vojenské složky nacistické strany, a šéf gestapa, tajné policie, dokázal Himmler postupem času upevnit svou kontrolu nad všemi policejními složkami Říše. Patřil tak k vůbec nejmocnějším nacistickým prominentům.

Moc, kterou nakonec získal, se vyrovnala moci německé armády. Ukázala se také jako velmi účinná při likvidaci veškeré opozice vůči Hitlerovi a straně a při provádění vůdcova konečného řešení.

Jindřich Ptáčník

Byl to právě Himmler, kdo organizoval vytváření táborů smrti po celé východní Evropě a zásobárnu zotročených dělníků. Jako organizátor a architekt holokaustu patřil k nejhorším a nejzrůdnějším osobnostem druhé světové války. Údajně však nesnášel pohled na utrpení a krev a během popravy stovky východních Židů na ruské frontě se dokonce zhroutil.

Himmler vyznával primitivní principy náboženství ve spojení s kosmologickými dogmaty a spojoval tak příslušníky SS s jejich vzdálenými germánskými předky. Sám sebe považoval za převtěleného středověkého krále Jindřicha Ptáčníka. Byl vegetariánem a stejný přístup nařizoval velitelům SS.

Sebevražda

Jeho zrůdnost se projevila například během varšavského povstání, když na jeho příkaz německé jednotky nerespektovaly Ženevské konvence a masově vraždily bojovníky, ošetřovatelky i civilní obyvatele včetně žen a dětí.

Himmlerova megalomanie na konci války zahrnovala plán vzdát se západním spojencům, aby mohl nerušeně pokračovat v boji proti Rusku. To způsobilo, že ho Hitler zbavil všech funkcí a nařídil jeho zatčení.

Himmler se pokusil v přestrojení za rotmistra s padělaným dokladem na jméno Heinrich Hitzinger vyklouznout z Německa, ale byl dopaden Brity. O dva dny později se sám a bez donucení přiznal ke své pravé totožnosti, a ještě téhož dne spolkl kapsli s kyanidem. Z jeho osobních věcí se do dneška dochoval pouze monokl (brýle s jednou čočkou), který se nachází v muzeu v dánské Kodani.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články