fb pixel josef mengele – G.cz
Vyhledávání

josef mengele

Josef Mengele (1911, Německo - 1979, Brazílie), přezdívaný Anděl smrti, byl německý nacistický lékař, který za Druhé světové války prováděl sadistické experimenty na vězních v koncentračních táborech. Po skončení války nebyl potrestán, utekl z Německa a dožil v Jižní Americe.

Před válkou a vstup do SS

Narodil se jako nejstarší ze tří synů úspěšného továrníka Karla Mengeleho a jeho ženy Wilmy. Studoval medicínu a antropologii na Mnichovské, Vídeňské a Bonnské univerzitě. Získal titul doktor filozofie. Po zkouškách odešel do Frankfurtu, kde v roce 1938 získal titul doktor medicíny. 

Do SS (Schutzstaffel) vstoupil v roce 1939, kdy se zároveň oženil s Irenou Schoenbeinovou. Půl roku sloužil u Horských jednotek a poté v jednotce Waffen-SS. V roce 1942 byl na ruské frontě zraněn, prohlášen za nebojeschopného a povýšen na kapitána. Získal Železný kříž za záchranu dvou německých tankistů, které vytáhl z hořícího tanku. 

Koncentrační tábory a Anděl smrti

V květnu 1943 se stal vedoucím cikánského úseku koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Následně se stal nejvyšším lékařem hlavního tábora v Birkenau, kde působil ve skupině, jež kontrolovala přicházející vězně a rozhodovala, kteří jsou vhodní pro práci, pro experimenty a kteří budou okamžitě posláni do plynových komor.

Pracoval na zadání zjistit, jak uměle zvýšit pravděpodobnost, že se ženě narodí dvojčata. Provedl okolo 1500 experimentů, přičemž přežilo pouze okolo 100 vězňů. Mezi jeho další údajné experimenty patřilo ponořování lidí do kotlů s vařící vodou či zjišťování, jak dlouho přežijí novorozeňata bez potravy. Vězni, kteří experimenty přežili, byli poté pitváni. Někteří zaživa. 

Unikl trestu

Na konci války byl zadržen jako válečný zajatec. Spojencům však nedošlo, koho mají před sebou, proto byl propuštěn. Jeho přítel mu pomohl získat falešnou totožnost a doklady. Ukrýval se v Horním Bavorsku a v červnu 1949 odplul na lodi North King z Janova do Argentiny. V roce 1959 jej objevili lovci nacistů, ale Mengele byl varován a prchl do Paraguaye a později do Brazílie. Tam zemřel v roce 1979 nejspíše na infarkt či utonutí, když jej při plavání zastihla křeč. Identifikován byl na základě analýzy DNA