Malý, ale šikovný
Američan Audie Murphy, který se stal nejvyznamenávanějším a nejodvážnějším vojákem druhé světové války, měl velmi subtilní postavu. Navíc měřil jen165 centimetrů. Nebylo mu ani 21 let, když Třetí říše kapitulovala. I přesto získal 33 vyznamenání nejen ve Spojených státech, ale také ve Francii a Belgii. V bojích zabil přibližně 250 nepřátelských vojáků, což byl v té době neuvěřitelný výkon. Přesto to na začátku jeho vojenské kariéry vypadalo úplně naopak. Poprvé byl totiž odmítnut kvůli nízkému věku a slabé tělesné konstituci.
Nakonec se mu podařilo jeden z těchto handicapů překonat tím, že si sám změnil datum narození. Druhý nedostatek pak v očích nadřízených zmizel díky jeho odhodlání, zejména v době, kdy bylo nouze o nové rekruty. Přesto Murphyho hrdinský příběh zpočátku připomínal spíše frašku. Měl se vylodit v Tunisku, ale když tam jeho jednotka dorazila, válka v Africe už skončila. Což byla vlastně na jednu stranu dobře.
Poté se zapojil do vylodění na Sicílii, kterou Italové opustili ve zmatku místo toho, aby ji bránili. Murphy pak onemocněl malárií a při boji s Němci, kteří kladli mnohem tvrdší odpor než Italové, sledoval situaci z vinic v okolí, zatímco měl za úkol "chránit kulometné hnízdo na kopci nad Messinou." Během dne D se Murphy neúčastnil operace Overlord v Normandii, ale místo toho bojoval v jižní Francii, která nebyla ani opevněná, ani příliš hlídaná.
Jak to často bývá, klíčový okamžik přišel ve zlomku vteřiny, když před jeho očima zabili jeho texaského přítele Lattieho Tiptona. Od té chvíle se Audie Murphy výrazně změnil, což se projevilo 26. ledna 1945 v Alsasku, kde jeho četa čelila očekávanému útoku německé pěchoty a tanků. Spojenecké tanky nemohly zasáhnout, protože nedokázaly přejet zničený most na řece Ill. Murphy poslal svou četu zpět do připravených zákopů, sám se ukryl v poškozeném stíhači tanků a čekal na příchod Němců.
Brzy dorazily dvě roty pěchoty o síle 300 mužů a šest obávaných stíhačů tanků Jagdpanther. Murphy na ně začal zuřivě střílet, zatímco druhou rukou držel polní telefon a předával dělostřelcům přesné souřadnice. V tomto osamoceném střetu proti třem stovkám nepřátel zabil přes čtyřicet Němců, zatímco zbytek zlikvidovala dělostřelecká palba a spojenecké stíhačky, které donutili přeživší k ústupu. Tento neuvěřitelný příběh zní jako scéna z akčního filmu.
Konec války ho zastihl v hodnosti poručíka, a po kapitulaci Japonska byl v září 1945 propuštěn z armády. Už v červnu 1945 se ale objevil na titulní straně časopisu Life jako americký hrdina, čímž se okamžitě stal celebritou. Ženy mu začaly posílat milostné dopisy s nabídkami k sňatku. Jeho náhlou popularitu rychle využil Hollywood, který mu nabídl roli ve filmu. To nakoplo jeho hereckou kariéru.
Audie Murphy se následně, i přes boje s depresemi a posttraumatickou stresovou poruchou, úspěšně věnoval herectví (objevil se ve 44 filmech, převážně westernech), podnikání (založil farmy s plnokrevníky), skládání písní (např. pro Deana Martina) a péči o veterány během války ve Vietnamu.
Nakonec v první polovině roku 1971 zahynul při havárii soukromého letadla, kterým letěl na obchodní jednání. Není jediným vojákem, který přežil boje proti elitním divizím Třetí říše, aby pak tragicky zahynul při běžné dopravní nehodě. Nicméně je jediným vojákem, který získal 33 vyznamenání, i když ho původně nechtěli ani vzít do armády.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Audie_Murphy
https://www.cmohs.org/recipients/audie-l-murphy
https://www.britannica.com/biography/Audie-Murphy