fb pixel Guinessova kniha rekordů plná zákazů: Rekordy v přejídání a pití alkoholu jsou tabu dlouhé roky – G.cz
Vyhledávání

Guinessova kniha rekordů plná zákazů: Rekordy v přejídání a pití alkoholu jsou tabu dlouhé roky

Zdroj: Wikimedia Commons,/Yo shi, CC BY-SA 3.0

Mnoho lidí by se rádo dostalo do Guinnessovy knihy světových rekordů a jsou pro to ochotní udělat téměř cokoli. Aby se však ochránilo jejich fyzické a duševní zdraví, bylo rozhodnuto, že některé pokusy o rekordy již nebudou uznávány. Důvodem jsou bizarní a zdraví ohrožující extrémní pokusy, které jsou za hranou chápání a dobrého vkusu.

Martin Miko
Martin Miko 10.5.2024, 17:07

Rekordy, které už neuvidíte

Jak všichni víte, Guinnessova kniha rekordů je encyklopedie, která dokumentuje a řadí světové rekordy z různých oblastí lidské činnosti a přírody. První vydání se objevilo v roce 1955 a od té doby vychází nová edice každým rokem.

Aby se kdokoli dostal do Guinnessovy knihy rekordů za rekord v bdělosti, musel by zůstat vzhůru déle než jedenáct dní. Nicméně organizátoři usoudili, že tento pokus by představoval příliš velké riziko pro zdraví, zejména kvůli negativním účinkům dlouhodobého nedostatku spánku na tělo a mysl. Z tohoto důvodu byla tato disciplína oficiálně odstraněna z kategorie pokusů o rekordy. Opatrnost v otázkách zdraví a bezpečnosti soutěžících je pro organizátory prioritou, a proto se rozhodli takové pokusy již neuznávat.

Američan Randy Gardner drží dodnes Guinnessův rekord v bdělosti, když zůstal vzhůru neuvěřitelných 11 dní a 25 minut. Tento výkon byl součástí jeho středoškolského projektu, když mu bylo pouhých 17 let. Gardnerův pokus však nebyl bez následků na jeho zdraví. Kvůli extrémnímu nedostatku spánku začal trpět značným poklesem kognitivních schopností. Gardner si nemohl vybavit ani ty nejzákladnější věci, což bylo podobné příznakům demence. Jeho zkušenost upozornila na rizika extrémní bdělosti a potřebu větší opatrnosti při pokusech o podobné rekordy.

V kategorii Jídlo a pití lze získat uznání za rekord pouze za největší a nejtěžší jídla nebo sbírky potravin. Soutěže v přejídání jsou nyní vyloučeny. I když Guinnessova kniha rekordů stále uznává soutěž v pojídání hot dogů, nepodporuje obecné přejídání. To je součástí nové politiky, která usiluje o minimalizaci možných trvalých zdravotních následků, jež by mohly nastat u některých zájemců o světový rekord. Nikdo tedy už nepřekoná legendární jedlíky. Eddie "Bozo" Miller byl neuvěřitelný jedlík, který dokázal denně sníst až 25 000 kalorií, což je ekvivalent zhruba 450 smažených vajec nebo 62 vydatných cheeseburgerů. Tento originální strávník a majitel restaurace se dožil 89 let, i když některé zdroje uvádějí, že jeho věk mohl být až 99 let.

Guinnessova kniha rekordů už od roku 1991 neuznává rekordy spojené s alkoholem, a to z dobrého důvodu. V roce 1969 Jack Keyes, tehdy třiadvacetiletý, vypil 18 piv za hodinu. I když to nebylo zdravé, aspoň nebyl úplně opilý. Jeho rekord zůstává nepřekonán. Neoficiální rekord v pití piva však drží wrestlingový zápasník Andre the Giant.

Pohřbení zaživa už není v kurzu, zejména kvůli několika případům, kdy to skončilo vážným zraněním nebo dokonce smrtí. Nicméně v sedmdesátých letech Mike Meaney vydržel pod zemí neuvěřitelných 61 dní. To ukazuje jeho neústupnou irskou povahu, která nezná kompromisy.

Zdroje informací:

https://www.grunge.com/366744/guinness-world-records-that-are-no-longer-accepted/

https://www.guinnessworldrecords.com/news/2015/8/60-years-on-the-categories-that-guinness-world-records-no-longer-monitors-393758

Podobné články

Doporučujeme

Další články