fb pixel Štěkající a mňoukající jeptišky: Středověká záhada, kterou dodnes nikdo nerozluštil – G.cz
Vyhledávání

Štěkající a mňoukající jeptišky: Středověká záhada, kterou dodnes nikdo nerozluštil

Zdroj: Pixabay.com

Případ štěkajících a mňoukajících jeptišek, k němuž došlo v malé francouzské vesnici v roce 1491, je jednou z nejbizarnějších historických událostí, srovnatelnou s „legendárním“ tancem svatého Víta. Co za tím stálo? Byla to touha se trochu odreagovat od přísného klášterního života, která přerostla v davovou hysterii, nebo něco mnohem temnějšího?

Martin Miko
Martin Miko 17.6.2024, 17:04

Nevysvětlitelná záhada

Řád augustiniánských řeholnic v malé francouzské vesničce Le Quesnoy býval velmi poklidný a obyvatelé si jejich přítomnosti sotva všimli. Ale v roce 1491 se z kláštera začaly ozývat zvláštní zvuky, jako kdyby někdo zavřel do pytle psy a kočky společně. Tyto nepřirozené skřeky neustaly ani po dlouhých sedm let.

Epidemie zvířecího chování se postupně šířila i do dalších klášterů. Nejlepší exorcisté byli povoláni na pomoc, ale nevěděli si rady. Ženy štěkaly a kousaly jako psi, mňoukaly a lísaly se jako kočky, a některé napodobovaly ptáky. Když vybíhaly do polí, ve vsi to vyvolávalo velké pozdvižení.

Co teď? Jak celou situaci vyřešit? Abatyše kárala jeptišky a připisovala vše těžkému životu plnému tvrdé práce a odříkání, a rozhodla se pro domácí vězení. Avšak následující den byla situace stejná. Mohla to být otrava jídlem, podobně jako u tance svatého Víta? Nebo byly na vině temné síly?

Vymítači ďábla po čase přicházejí s první teorií, a to že jeptišky ovládli zvířecí démoni. Exorcismus však nezabírá a kněžím rychle mizí úsměvy z tváří. Situace se ještě zhorší, když se v klášteře, kde vše začalo, objeví démon v podobě již zesnulého zpovědníka. Jednu z jeptišek posedne démon až 434krát, což vyvolává hrůzu a zmatek mezi všemi zúčastněnými. Tato nepříjemná situace nakonec upoutá pozornost samotného papeže Alexandra VI. Ten má nápad přečíst nahlas jména postižených žen, v domnění, že to démony přinutí odejít a vrátit se tam, odkud přišli. K údivu všech přítomných to ale vůbec nefunguje. Papež, zklamaný a zmatený, se vrací zpět do Říma, aniž by situaci vyřešil.

Mezitím klášter a vesnice dál trpí podivným chováním jeptišek. Věřilo se, že zvířecí démoni se zmocnili jejich těl a duší, což vyvolávalo strach a podezření. Situace se stává ještě zoufalejší, když se ukáže, že tradiční náboženské praktiky, jako je exorcismus, jsou neúčinné. Lidé začínají pochybovat o svých vírách a hledají jiná vysvětlení.

Mezi tím vším se stále více ukazuje, že mnoho jeptišek vstoupilo do kláštera proti své vůli, donucené rodinami. Ateisté tvrdí, že jejich zvířecí chování je výsledkem psychického zhroucení způsobeného tvrdým a asketickým životem v klášteře. Je pozoruhodné, že ty, které se vrátily domů, se rychle začaly chovat normálně. Otázka, zda šlo o skutečné démonické posednutí nebo psychický kolaps vyvolaný tvrdými podmínkami, zůstává nezodpovězena. Tato událost zůstává jedním z nejzáhadnějších případů v historii a nikdo neví, jestli se něco podobného může někdy opakovat. Případ zůstává předmětem debat mezi věřícími i skeptiky, a jeho tajemství možná nikdy nebude plně odhaleno.

Jak věřící pohlíželi na celý případ, už víme. Jaký názor však měli ateisté? Ti striktně odmítali posednutí ďáblem. Byli přesvědčeni, že šlo o pouhý zkrat způsobený příliš asketickým způsobem života. Mnoho žen totiž vstoupilo do řádu nedobrovolně, jelikož byly donuceny svými rodinami. Ty, které se vrátily domů, se začaly chovat zcela normálně. Kdo tedy měl pravdu? A může se tato situace někdy znovu opakovat?

Zdroje informací:

Medievalists.net

https://epochaplus.cz/masova-hysterie-mnoukajici-jeptisky-roztreseni-skolaci-i-zarivy-demon/

https://www.flowee.cz/civilizace/12454-tajemna-sila-masove-hysterie-nas-zavadi-do-sveta-kde-mysl-vitezi-nad-hmotou

Podobné články

Doporučujeme

Další články