Před několika týdny, po spojeneckém útoku na Sýrii, kde Macron spolu s Trumpem ukázali světu nahoněný vojenský biceps, český premiér a fanoušek francouzského prezidenta ihned přispěchal s jasnou podporou. Po obědě s prezidentem Zemanem, navrátivším se ze sjezdu KSČM, mu ale bylo vysvětleno, jak se má chovat a lídr hnutí ANO najednou obrátil a útok po ruském vzoru zkritizoval. Komunisté se nechali opakovaně slyšet, že svou podporu vládě podmíní vlivem na bezpečnostní politiku, konkrétně na vysílání vojáku na zahraniční mise. Tradičně totiž podporují jen pravý opak – vyslání zahraničních vojáku do Čech, ideálně ze strany spřátelených zemí.
Mnohem horší je pak situace nyní. Premiér kývnul na oddělení sněmovního hlasování o vyslání 290 českých vojáku do Litvy a Lotyšska v rámci Předsunuté posílené přítomnosti (eFP) NATO. Ta má být potvrzením podpory zemím v Pobaltí vůči Rusku. Pro ČR je to naprosto zásadní naplnění spojeneckých závazku vůči NATO. Už tak se zmůžeme jen na naprosté minimum, že i Slovensko je oproti nám často přínosnější partner. Slovensko!
Něco jako obranyschopnost ČR totiž neexistuje, stejně ani suverenita samotné České republiky. Jedinou suverenitu, kterou můžeme bránit, je ta EU či NATO, a ta začíná v Pobaltí. Pro KSČM je samozřejmě jediná suverenita, a to suverenita v područí Vladimira Vladimiroviče Putina. Tomu ale naštěstí propadají jen slabší jedinci, jako například český prezident a jediný výrobce novičoku v ČR.
ANO se ale připravuje také na uspokojení Svobody a přímé demokracie. „Ťok, Pelikán, Stropnický, Šlechtová“, vyjmenoval Tomio Okamura na začátku roku ministry ANO, kteří mu vadí. Nikdo asi nebral tento polibek smrti vážně, ale o pár měsíců později vidíme tyto politiky na odchodu.
V oblasti bezpečnosti se pak snaží připravit půdu ministr vnitra Metnar zpožděním zprávy o bezpečnostní situaci ČR. Tu totiž musí schválit fanoušek dezinformačních webů Radek Koten z SPD v roli předsedy Výboru pro bezpečnost. No a vzhledem k tomu, že jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, výroční zpráva nenašla údajně moc jiných hrozeb než nárůst pravicového extremismu a jeho podněcování ze strany SPD. Počkejme se zprávou tedy do 15. června, kdy budou kopačky ze strany ČSSD oficiální.
Andrej Babiš se tak možná snaží zastrašit řadové členy ČSSD, že když ho odmítnou, komunisté a SPD ovlivní bezpečnostní politiku ČR. V krajských organizacích sociálních demokratů ale dominuje spíš křídlo Jaroslava Foldyny, které akorát tak naštve, že jim komunisté a SPD berou slova z úst. Takže to ve finále spíš vypadá, že když si Babiš tak sám nabíhá, je to referendum stejně asi domluvené, že ano?
A tady čtěte, jak vláda předložila zákon na synchronizaci period poslankyň.