fb pixel Miloš Zeman sváteční, smířlivý: Prezident ve svém proslovu mluvil o naději… Celé dvě minuty – G.cz
Vyhledávání

Miloš Zeman sváteční, smířlivý: Prezident ve svém proslovu mluvil o naději… Celé dvě minuty

Zdroj: Česká televize

U příležitosti velikonočních svátků měl dnes v poledne na České televizi projev prezident republiky Miloš Zeman. Ve své kraťoučké řeči se zdržel útoků a držel své dvě minuty promluvy v konejšivém tónu.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.4.2020, 12:30

Polední rychlovka

Sváteční čas je spjat s mnoha a mnoha věcmi. Jednou z nich jsou i proslovy státníků k lidu. A vzhledem k tomu, že letošní Velikonoce odehrávají ve stínu pandemie, docela nás zajímalo, s jakým poselstvím se na Boží hod velikonoční vytasí hlava republiky. A do jsité míry překvapila. Po znělce jako vystřižené z Age of Empires II sdělil prezident Zeman národu, že ho kardinál Dominik Duka poprosil o pár slov k velikonočním svátkům a prezident mu podle svých slov rád vyhověl. Hned na začátku dal najevo, že nechce mluvit ani o politice, ekonomice ani koronaviru. “Budu mluvit o naději,” padlo v úvodu.

Připomněl, že Velikonoce jsou jak oslavou jara, tak vzpomínkou na příběh zmrtvýchvstání. “Naše společnost sice není mrtvá, ale je zraněná,” řekl a dodal, že je na nás všech, abychom se ji pokusili uzdravit. Ne nenávistí na sociálních sítích (poradil Zeman svému mluvčímu), ale přátelstvím, láskou, solidaritou a sounáležitostí.

Dále prezident připomněl, že bychom měli chovat lásku k dětem a respekt “k nám, starým lidem”. A jak už to tak u starých lidí bývá, odběhl prezident v myšlenkách ke svému výletu do Kralic, kde na památníku Bible kralické stojí nápis BŮH LÁSKA JEST. Proto nám nakonec Miloš Zeman všem popřál víru, naději a lásku a než se nám stačil udělat popcorn, bylo po projevu.

Prachy a zdraví

Dopoledne byl Miloš Zeman v pořadu Partie televize Prima o něco pragmatičtější, ale neméně pozitivní. Jednak podle něj nelze obětovat lidské životy ekonomickému růstu, ale zároveň si je jistý, že všechno dobře dopadne. “Nejdříve uzdravíme populaci, potom finance,” řekl doslova. Podle Zemana musí mít vláda politickou odvahu a investovat do dopravy a bydlení. Zrušil by také některé daňové výjimky. Zmínil se například o solárních dotacích.

Před třemi dny proběhl ještě jeden (skoro)sváteční státnický projev, to když si vzal slovo premiér Andrej Babiš. Ten jednak vyzdvihoval projekt chytré karantény a jednak ujistil národ, že na boj s virem uvolní bilion korun. O samotných Velikonocích řekl jen tolik, že by to mohly být svátky naděje v boji s virem, pokud udržíme disciplínu. Takže si držme společně s Andrejem palce a pojďme zítra (a pokud možno, i v dalších dnech, kdy stále platí nouzový stav) zůstat doma.

Podobné články

Doporučujeme

Další články