fb pixel Kotrmelce Věry Jourové: Za měsíc ve vězení vysoudila 3,6 milionu, nyní je na seznamu nejvlivnějších lidí světa – G.cz
Vyhledávání

Kotrmelce Věry Jourové: Za měsíc ve vězení vysoudila 3,6 milionu, nyní je na seznamu nejvlivnějších lidí světa

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Podle časopisu Time byla česká eurokomisařka Věra Jourová zařazena mezi 100 nejvlivnějších osobností naší planety. Je to poprvé, kdy se v tomto seznamu objevil někdo z České republiky, což je rozhodně dobrá zpráva. Mezi stovku nejvlivnějších se dostala díky tomu, že se podílela na nařízení GDPR. Kdo ale vlastně Věra Jourová je?

Martin Miko
Martin Miko 18.4.2019, 14:28

Eurokomisařka Věra má věčnou slávu

Ještě nikdy se nestalo, aby se v seznamu 100 nejvlivnějších osobností podle časopisu Time objevil někdo z České republiky. Od roku 2014, tedy od doby, kdy tento seznam existuje, se tak stalo vůbec poprvé. Eurokomisařka Věra Jourová prolomila ledy a zařadila se do tohoto prestižního seznamu plného předních světových vizionářů, politiků a ikon jako jsou například americký prezident Donald Trump, majitel Facebooku Mark Zuckerberg, režisér Spike Lee nebo golfista Tiger Woods. Tomu se říká úspěch. Jak se jí to povedlo?

Věra Jourová je česká právnička a politička, která od roku 2014 působí jako eurokomisařka v Junckerově evropské komisi. Její kariéra však začala v rodném Třebíči, kde od roku 1991 působila jako zástupkyně ředitele Městského kulturního střediska a později se z ní stala tajemnice městského úřadu v Třebíči. V této pozici se ji podařilo v roce 2003 nechat zapsat místní židovskou čtvť do seznamu UNESCO.

Od listopadu 2014 působí jako eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. V této pozici byla v minulosti kritizována organizací pro kontrolu lobbingu v EU Corporate Europe Observatory, která upozornila na to, že Jourová je v úzkém kontaktu s Andrejem Babišem, který je vysoký český politik a zároveň ovládá velkou část potravinářského průmyslu a médií. Tato organizace upozornila na možný střet zájmů z minulosti, který se týkal její práce ve veřejné správě v oblasti evropských fondů a její podnikání ve stejné oblasti.

Do širokého povědomí se dostala v roce 2006, když byla od poloviny října do poloviny listopadu toho roku držena ve vyšetřovací vazbě v rámci kauzy Budišov, ve které šlo o údajnou korupci při rozdělování dotací na opravu tamějšího zámku, na níž se měla údajně podílet i Jourová jakožto tehdejší ministerská náměstkyně. Kvůli špatné práci policie a dobré práci Jourových právníků, ale byla nakonec osvobozena a vysoudila neuvěřitelných 3,6 milionu korun, což je za měsíc ve vězení poměrně slušná suma. Za každý den ve vězení získala Jourová okolo 110 tisíc korun, což se vyplatí.

A co vy? Odseděli byste si měsíc ve vězení za 3 a půl milionu korun? My tedy rozhodně ano a možná i za polovinu.

A zde vás překvapí, že z Babišovy vlády odchází i ministr spravedlnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články