fb pixel Mark Zuckerberg – G.cz
Vyhledávání

Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg (nar. 1984, New York) je podnikatel na Internetu, spoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel sociální sítě Facebook. Časopis Forbes odhadl (v roce 2019) jeho jmění na 70 miliard dolarů, což z něj činí jednoho z nejbohatších lidí planety. 

Mládí a vzdělání Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg se narodil v květnu 1984 do židovské rodiny, a přestože podstoupil tradiční obřad bar micva, označuje sám sebe za ateistu. Již během středoškolských studií obdržel vědecké ceny v matematice, fyzice, astronomii, ale rovněž v dějepisu či v literatuře. Podle svých slov ovládá francouzštinu, hebrejštinu, latinu a klasickou řečtinu. Během studií byl rovněž kapitánem šermířského týmu.

V roce 2002 nastoupil na Harvardovu univerzitu, kde studoval matematickou informatiku a psychologii. Studia opustil ve druhém ročníku, kdy se začal naplno věnovat Facebooku.

Společnost Facebook

V létě 2004 se Zuckerberg přestěhoval do Kalifornie, kde v malém pronajatém domě začal intenzivně rozvíjet sociální síť. Původně byla určena pro studenty Harvardovy univerzity, ale během dvou měsíců ji rozšířil na některé další a od roku 2006 se mohl připojit kdokoliv starší 13 let. V roce 2007 byl Facebook s 57 miliony aktivních účtů největší uživatelskou stránkou mezi studentskými weby. Společnost kupovala další služby typu WhatsApp a popularita Facebooku dále rostla. V roce 2017 již měl 2 miliardy aktivních uživatelů, byl přeložen do 73 jazyků a stal se jednou z největších společenských sítí na světě. 

Zuckerberg se díky Facebooku stal jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí na světě, spolu se slávou ale přišla i kritika jeho sociální sítě. Ať již pro nedostatečnou ochranu osobních údajů či sledování chování uživatelů, a dokonce prodej důvěrných informací třetím stranám. Zuckerberg musel dokonce vypovídat před americkým kongresem. 

Soukromý život

Mark Zuckerberg má tři sourozence. Během studií na Harvardu poznal spolužačku Priscillu Chan, dceru čínsko-vietnamských uprchlíků, narozenou v Bostonu. V roce 2003 s ní začal chodit a v roce 2012 se oženili. Mají spolu dvě dcery, narozené v letech 2015 a 2017. 

Odraz v kultuře

V roce 2010 natočil režisér David Fincher Zuckerbergův životopisný příběh s názvem The Social Network. Ve druhém dílu 22. řady seriálu Simpsonovi nadaboval sám sebe. 

Další články