fb pixel Babišova vláda na útěku: Po Ťokovi a Novákové odchází i ministr spravedlnosti Kněžínek – G.cz
Vyhledávání

Babišova vláda na útěku: Po Ťokovi a Novákové odchází i ministr spravedlnosti Kněžínek

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Když jsme si už říkali, že jsou zběsilé útěky z vlády u konce, přišel další šok. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se rozhodl skončit ve své funkci. To je za poslední dva týdny už třetí ministr, který z vlády ANO odchází. Nahradit by ho měla Zemanova oblíbenkyně Marie Benešová.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 18.4.2019, 16:05

Úprk Jana Kněžínka

Zemětřesení ve vládě nemá konce. K odcházejícímu ministru dopravy Danu Ťokovi a ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové se přidal i ministr spravedlnosti. "Ke dni 30. dubna 2019 jsem se rozhodl podat demisi na funkci ministra spravedlnosti, kterou jsem dne 15. dubna 2019 ústně oznámil premiérovi a následně mu ji písemně předal dne 16. dubna 2019," oznámil Kněžínek.

Odcházející ministr by se rád vrátil do své předchozí služební pozice odborného náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády ČR a člena Legislativní rady vlády. Námluvy Marie Benešové s premiérem Andrejem Babišem prý proběhly velmi dobře a stane se novou ministryní spravedlnosti.

Oblíbenkyně Miloše Zemana už má s podobnou "brigádou" na ministerstvu spravedlnosti jisté zkušenosti. Na postu ministryně spravedlnosti působila v době vlády bez důvěry Jiřího Rusnoka. Benešová se stala nejvyšší žalobkyní právě za Zemanovy vlády v roce 1999. Poté, co Zeman poprvé vyhrál prezidentské volby, se Benešová stala se jeho poradkyní pro oblast justice a spravedlnosti, takže si bude s prezidentem jistě notovat víc než kdokoliv jiný.

Se jmenováním Benešové má velký problém opozice. "Je krajně nešťastné, že novou ministryní spravedlnosti se stane právě Marie Benešová, poradkyně Miloše Zemana, která je loajální i k premiérovi Andreji Babišovi. Pokud by byl z funkce odvolán nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, Andrej Babiš by ovládl celou soustavu. To považuji za velmi nebezpečné, protože Pavel Zeman je garancí, že je státní zastupitelství nezávislé, říká exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

A tady čtěte, proč nás štve dvojí metr v případě Emmy Smetany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články